تاثیر شیوع ویروس کرونا بر لغو شدن سفرهای نوروزی

به گزارش وبلاگ لین هوان، نیمه دوم سال 98 روزهای خوبی برای صنعت گردشگری نبود. کنسل شدن تورهای ورودی به ایران، کنسل شدن پروازهای بین المللی، قرار دریافت ایران در نواحی قرمز خطر، کنسل شدن تورهای ورودی چینی ها در سال نوی چینی و حالا کرونا.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر لغو شدن سفرهای نوروزی

اگر علاقمند به سفر با بهترین هزینه سفر به کانادا با هواپیما هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

شیوع کرونا در هفته اخیر، به صورت رسمی تا به امروز منجر به تعطیلی نهادهای آموزشی، فرهنگی و موزه ها شده است، در سکوت وزارتخانه ای که قرار است راستا گردشگری کشور را ترسیم کند، آژانس های مسافرتی خود دست به کنسل کردن تورهای گردشگری تا آخر هفته جاری زده اند. تماس ها با بدنه مدیریتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تا زمان تنظیم این گزارش بی نتیجه بود و حاکی از این است که تا به امروز برنامه ای جامعه یا دستوری برای رسیدگی به این بحران تنظیم نشده است، هنوز توصیه نامه ای برای کاهش سفرها یا معین کردن مقصدهای پرخطر طراحی و اعلام نشده است.

در این میان اما نگاهی به صفحه های مراکز تورگردانی در اینستاگرام نشان می دهد که در انفعال وزارت میراث فرهنگی، تورهای گردشگری، بدون صدور آیین نامه ای از سمت وزارت گردشگری اقدام به کنسل کردن تورهای خود تا آخر این هفته نموده اند.

در حالی که در روزهای اخیر کویت پروازهای ورودی خود از مقصد ایران را کنسل اعلام نموده است، عراق بخشی از مرزهای زمینی خود را به روی ایران بست و شهروندان ترکیه ای خواهان منع ورود ایرانی ها در روزهای نوروز به این کشور شده اند، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری جز تعطیل اعلام کردن موزه ها اقدام دیگری صورت نداده است. این در حالی است که ترکیه و گرجستان هم مرزهای خود را به روی ایرانیان بسته اند. رضا دبیری نژاد، مدیر موزه ملک می گوید که سفرهای نوروزی، تنفسگاهی برای جامعه ایران هستند که طی ماه های اخیر دشواری های متعددی را از سر گذرانده اند، اگر به موقع فکری برای این بخش نگردد، ممکن است جامعه ایران افسردگی و خمودگی روزهای قبل را با خود به سال نو ببرد و این فرصت استراحت را از دست بدهد.

سفرهای نوروزی: راه تنفس جامعه

موزه ها تنها بدنه ای از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند که تا به امروز به صورت رسمی نسبت به شیوع ویروس کرونا تمهیدی اندیشیده اند. رضا دبیری نژاد، مدیر موزه ملک با اشاره به اینکه موزه ها محل تماس هستند، می گوید:پیش از اعلام تعطیلی موزه ها نیز ما شاهد افت تعداد بازدیدنماینده بودیم. با توجه به اینکه کرونا دوره نهفتگی دارد و در این دوره امکان تشخیص بیماری وجود ندارد، ممکن است بعضی بازدیدنمایندگان حامل این ویروس باشند با سطوح موزه ها تماس برقرار نمایند و این ویروس به وسیله تماس به افراد دیگر منتقل گردد.

به گفته این موزه دار، تعطیلی موزه ها در استان ها منوط به تعطیلی مدارس است و در هر استانی که مدارس و نهادهای آموزشی تعطیل شده اند، تصمیم جمعی منتج به تعطیلی موزه ها شده است. به زعم دبیری نژاد تعطیلی موزه ها قطعا خسارت مالی کمتری به نسبت تعطیلی دیگر مراکز فرهنگی مثل سینماها، تئاترها و کنسرت ها خواهد داشت، به رغم خسارت مالی که متوجه سرمایه گذاران این رویدادهای فرهنگی خواهد شد، تصمیم جمعی بر این بود که برای حفظ جان مخاطبان، تحمل خسارت بر حفظ سلامت و بهداشت جامع ارجح نیست. مدیر موزه ملک علاوه بر این از ضلع سوم این اماکن تعطیل شده، یعنی کارمندان و کارگران می گوید که با توجه به رفت وآمد قابل توجه در این اماکن، کارکنان فضاهای فرهنگی نیز نگرانی های خود را دارند و در تعطیل شدن این فضاها علاوه بر مخاطبان باید رعایت حال این افراد را نیز کرد.

رضا دبیری نژاد درباره ترس از شیوع کرونا در روبروه با گردشگران چینی می گوید که تعطیلی موزه های این اماکن گزینه بهتری است، زیرا در این صورت می شد گفت که اماکن عمومی- فرهنگی کشور تعطیل هستند، اما برخوردهای نادرستی که با این گردشگران صورت گرفت، تصویر چندان مناسبی را به جهان مخابره نکرد. این کارشناس موزه در خصوص تاثیر شیوع کرونا بر گردشگری کشور، خصوصا احتمال کنسل شدن تورهای نوروزی اظهار می نماید:این بیماری جدید نگرانی عامی ایجاد نموده است و احتمالا حوزه گردشگری را با مسائلی روبرو خواهد نمود به ویژه که حالا فصل انتخاب سفر و خرید بسته های گردشگری برای نوروز است.

با این حال دبیری نژاد می گوید که این نگرانی نباید دنباله دار گردد فعلا در روزهای ابتدای اسفند ماه هستیم و هنوز برای گذر از این بحران و نجات بدنه گردشگری کشور فرصت باقی است. مدیر موزه ملک تاکید می نماید: فارغ از مسائل مالی، موزه ها، اماکن فرهنگی و گردشگری می توانند در حفظ شادابی جامعه موثر باشند. کاهش تعداد سفرها نشانه این خواهد بود که جامعه در حال از دست دادن پویایی خود است و جامعه به سمت افسردگی پیش می رود.

دبیری نژاد فرصت تعطیلات نوروزی را فرصت تنفس جامعه می خواند و می گوید که جامعه ما با تجربه بحران های پی درپی طی ماه های اخیر، به شدت به این فرصت تنفس نیاز دارد به زعم او، هیجان و پویایی اجتماعی به وسیله گردشگری ممکن می گردد، سفر است که می تواند جامعه را به زیست طبیعی و زاینده خود بازگرداند، اگر این فرصت تنفس محقق نگردد، مانند این خواهد بود که انگار سال هنوز نو نشده است و افسردگی ها، نگرانی ها و ناراحتی ها به سال آینده منتقل می شوند.

آسیب مستمر به گردشگری

نیمه دوم سال 1398 برای فعالان حوزه گردشگری مملو بود از ضربه های مستمر، ضربه هایی که هر کدام از آنها به تنهایی می توانستند کسب وکارهای بسیاری را تحت الشعاع قرار دهند، وزارت میراث فرهنگی که بارها با استناد به عدد 52 درصد، عددی که نشان می داد از زمان تغییر بدنه مدیریتی این سازمان سابق و وزارتخانه فعلی گردشگری بیش از 50 درصد رشد و رونق داشته است، کوشش کردند تا با استناد به آمار از مثبت بودن اقدامات این وزارتخانه برای رشد گردشگری داخلی و خارجی کشور صحبت نمایند.

با این حال، ضربه های مدام خارجی به بدنه گردشگری کشور با اقدامات نامعین این وزارتخانه همراه بود تا جایی که پس از سقوط هواپیمای اوکراینی و کنسل شدن پروازهای ورود به ایران، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری کشور به انتشار نامه ای به زبان انگلیسی اقدام کرد و از مردم جهان خواست تا به ایران امن و زیبا سفر نمایند نامه ای که با انتقاد فعالان گردشگری همراه بود و از ناکافی بودن این اقدامات برای بازگرداندن گردشگری به روزهای قبل خبر می داد. این نامه ماحصل نهایی جلساتی بود که درنظر داشت با اقدامی فوری و با هدف خنثی سازی تبلیغات منفی، چهره گردشگری کشور را ترمیم کند. در همین جلسه بود که ولی تیموری، معاون گردشگری کشور به مهر گفته بود که در حوزه گردشگری عرف است یک بخش از برنامه استراتژی به مدیریت بحران اختصاص پیدا کند و در آن، اقدامات فوری با توجه به مخاطب و بازار مشخص گردد.

اما این برنامه به گفته ولی تیموری نه تنها به تشکیل کمیته یا ستادی برای مدیریت بحران گردشگری در کشور منجر نشد، بلکه همین برنامه نیز به گفته علی اصغر مونسان و ولی تیموری بودجه ای خاص نداشت و اجرای آن بر مبنای برنامه های مشارکتی بود. برنامه اقدام فوری گرچه به انتشار یک نامه منجر شد، اما عمیق ترین ضربه هایی که می توانست کسب وکار گردشگری یک کشوری را از نفس بیندازد، نهایتا منجر به تشکیل کارگروهی برای مدیریت بحران نشد و هنوز هم در شرایط بحرانی، وزارت میراث فرهنگی بدون داشتن برنامه ای معین با تاخیر قابل توجهی اظهارنظر می نماید و همچنان برنامه ای مدون برای گذر از این بحران تعریف و منتشر ننموده است در چنین شرایطی آیا کرونا آخرین ضربه بر گردشگری کشور خواهد بود؟ اقتصاد گردشگری قرار بود در روزهای تحریم به عنوان یکی از جدی ترین گزینه های جایگزین اقتصاد نفتی مطرح گردد اما حالا این صنعت ترسو در سایه برنامه های مبهم، نمره رد از بحران های پی درپی می گیرد و آینده برنامه ریزی آن همچنان مبهم است.

منبع: اعتماد

منبع: چمدان

به "تاثیر شیوع ویروس کرونا بر لغو شدن سفرهای نوروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر شیوع ویروس کرونا بر لغو شدن سفرهای نوروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید