رقم های عجیب فرار مالیاتی بعضی اصناف دانه درشت

به گزارش وبلاگ لین هوان، رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی گفت: بعضی افراد دانه درشت صنف با سوءاستفاده از کسبه جزء و تحریک آن ها برای اعتراض، قصد آن را دارند که فرار مالیاتی کلان خود را همچنان مخفی نگه دارند.

رقم های عجیب فرار مالیاتی بعضی اصناف دانه درشت

به گزارش تسنیم، مهدی موحدی بکنظر رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در سال های گذشته به علت فقدان جامعه آماری مالیاتی، اصناف متخلف به شیوه های مختلف از پرداخت مالیات فرار می کردند، گفت:، اما در زمان حاضر رصد جابجایی دستگاه های پوز و شاپرک موجب شده است عایدی معدود اقشار دانه درشتی از اصناف که ارقام چشمگیری فرار مالیاتی داشتند، به طور واضح معلوم گردد.

موحدی بکنظر با عنوان اینکه فردی را سراغ داشتیم که در سال گذشته فقط 3 میلیون تومان مالیات پرداخت نموده بود، اما سال جاری مجموع عایدی حاصل از دستگاه های پوز وی مجموعاً 80 میلیارد تومان بوده است، اظهار داشت: سال گذشته اندازه کل پرداخت مالیاتی اصناف 17 هزار میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با مجموع 305 هزار میلیارد تومان عایدی مالیاتی رقم بسیار ناچیزی بوده است.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی با یادآوری اینکه اصناف قشر وسیعی از مشاغل همچون وکلا، طلافروشان، پزشکان، آهن فروشان، فروشندگان لوازم خانگی و ... را تشکیل می دهند، گفت: در زمان حاضر فقط 5 درصد کل مالیات پرداختی در کشور متعلق به اصناف است.

رقم های عجیب فرار مالیاتی اصناف

وی با اشاره به اینکه این موضوع باعث شده است بسیاری از فراریان مالیاتی اصناف که بعضاً جزو اعضای مرفه صنف خود نیز هستند، در برابر وضع مالیات های تازه از خود مقاومت نشان دهند، گفت: مواردی بوده است که مؤدی مالیاتی در سال گذشته فقط 500 هزار تومان مالیات پرداخت نموده است، اما پس از شفافیت صورت حساب های مالیاتی وی این رقم به 60 میلیون تومان افزایش پیدا نموده است.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی با بیان اینکه مالیاتی تحت عنوان مالیات بر تراکنش ها نداریم و مالیات اصلی ما مالیات بر مجموع فروش هست، گفت: تراکنش ها در معین پرونده مؤدی مالیاتی اثرگذار است، ولی به تن هایی مبنای محاسبات مالیاتی قرار نخواهد گرفت.

دو علت اعترض به قوانین تازه مالیاتی

بکنظر با ابراز اینکه بعضی اصنافی که فرار مالیاتی سنگین داشتند، تصور می کردند سال جاری نیز همچون سال های گذشته درصد ناچیزی به مبلغ مالیاتی آنان افزوده خواهد شد، اظهار داشت: این در حالی است که عایدی های نجومی این افراد با اندازه مالیات پرداختی آنان به هیچ وجه همخوانی نداشته است.

وی با تصریح به اینکه علت دیگری که موجب ایجاد اعتراضات در بعضی اصناف شده است، آن است که این افراد همواره در پی راه هایی برای ادامه دادن فرار مالیاتی خودشان بوده اند، تشریح کرد: اکنون این افراد از این ناراحت هستند که چرا سازمان امور مالیاتی بدون هماهنگی و اطلاع قبلی اقدام به رصد تراکنش های نجومی آن ها نموده است.

بکنظر با اشاره به اینکه فاش شدن اندازه عایدی واقعی بعضی اصناف ثروتمند کشور موجب مشوش شدن آن ها شده است، گفت: در زمان حاضر نیز همین اصناف درصدد آن هستند با ترفند های مختلف از جمله پرداخت کارت به کارت مجدداً اقدام به فرار مالیاتی نمایند که البته برای این موضوع نیز سازمان امور مالیاتی تدابیر لازم را اندیشیده است.

نقش دانه درشت ها در دامن زدن به اعتراضات اصناف

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه حدود 1 میلیون و 200 هزار نفر که فرم مالیاتی پر نموده اند، مالیات صفر برای آنان لحاظ شده است، مطرح نمود: سازمان امور مالیاتی به دقت افرادی را که مستحق پرداخت مالیات نیستند شناسایی نموده است و ما در زمان حاضر در پی افرادی هستیم که فرار های مالیاتی سنگینی را انجام می دهند.

بکنظر در ادامه مطرح نمود: بعضاً همین افراد دانه درشت با سوءاستفاده از کسبه جزء و تحریک آن ها برای اعتراض، قصد آن را دارند که فرار مالیاتی کلان خود را همچنان مخفی نگه دارند و با ظاهرسازی به هرشکلی از قوانین تازه مالیاتی سر باز زنند.

تخفیفات و ارفاقات تازه مالیاتی عامدانه نادیده گرفته می گردد

وی با اشاره به اینکه سازمان امور مالیاتی در قوانین تازه تا جایی که توانسته برای مؤدیان تخفیف مالیاتی و قوانین ارفاقی لحاظ نموده است، مطرح نمود: به عنوان مثال اندازه ضریب فنی هر صنف که در حقیقت همان میانگین سود متعارف آن صنف است، بعضاً برای بعضی اصناف تا اندازه 50 درصد کاهش پیدا نموده است که این یک تشویق قابل توجه برای آنان است.

بکنظر در ادامه مطرح نمود: به عنوان مثال اگر ضریب فنی های سابق یک صنف 40 درصد بوده باشد، در ضریب فنی تازه این اندازه به 20 درصد کاهش پیدا نموده است و حتی بعضی اصناف مثل لوازم خانگی این اندازه تا 3 درصد هم کاهش یافته است.

هیچ گونه مقاومتی در مورد سامانه مؤدیان وجود ندارد

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی با پیش بینی اینکه سامانه مؤدیان مالیاتی تحول تازهی در نظام مالیاتی کشور ایجاد خواهد نمود، گفت: ما اکنون متأسفانه دو سال در اجرای سامانه مؤدیان مالیاتی تأخیر داریم و علت اصلی آن نیز تعلل دولت قبل بوده است.

وی با بیان اینکه دولت کنونی از ابتدای آغاز به کار خود توانسته است مجدداً این سامانه را در اولویت کاری خود قرار دهد، گفت: اکنون این سامانه مراحل ابتدایی خود را به سر می برد و در چند سال آینده می تواند اثرگذاری شگرفی را در کشور ایجاد کند.

بکنظر گفت: دولت تازه سامانه مؤدیان را با کمتر از 10 درصد پیشرفت تحویل گرفته، اما تا امروز این سامانه نزدیک به 50 درصد تکمیل شده است.

وی با یادآوری اینکه در کشور های پیشرفته نیز استقرار پایانه های فروشگاهی در یک برنامه بلندمدت انجام شده است، اظهار داشت: فقط سازمان امور مالیاتی مکلف به اجرای این سامانه نیست و سایر وزارتخانه ها نیز باید به میدان بیایند.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی با تأکید به اینکه سامانه مؤدیان مالیاتی یک قانون مالیاتی نیست، بلکه یک ابزار شفافیت زا در کشور است، مطرح نمود: تا به امروز مردم هیچ گونه مقاومتی در برابر این سامانه نداشته اند و اکنون استقرار زیرساخت های این سامانه در کشور به خوبی در حال پیاده سازی است.

منبع: فرارو

به "رقم های عجیب فرار مالیاتی بعضی اصناف دانه درشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقم های عجیب فرار مالیاتی بعضی اصناف دانه درشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید