تور لحظه آخری تایلند: راهنمای سفر به کرابی؛ تایلند

به گزارش وبلاگ لین هوان، کرابی، در ساحل دریای آندامان، با وجود صخره های کارستی دیدنی و طبیعت بکر و مجذوب کننده، یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در تایلند است. اگر از علاقه مندان به منظره ها بکر و ناب طبیعی هستید، بدون شک برای سفر در تایلند باید کرابی را انتخاب کنید. سواحل شنی سفیدرنگ، صخره های دیدنی، آبشارهای فوق العاده و هزاران جاذبه طبیعی زیبا و خاص دیگر در کرابی وجود دارد که هر علاقه مند به طبیعتی را راضی می نماید.

تور لحظه آخری تایلند: راهنمای سفر به کرابی؛ تایلند

با تور لحظه آخری تایلند از زیباترین کشور جنوب شرقی آسیا دیدن کنید و شهرهای زیبای بانکوک، پوکت و پاتایا تایلند را ببینید.

علاوه بر جاذبه های طبیعی، شهر شلوغ کرابی هم هزاران جاذبه شهری برای گردشگران دارد. از نظر رستوران ها، کافه ها و فروشگاه های هدیه و سوغات، هیچ کمبودی در کرابی وجود ندارد. راهنمای سفر به کرابی، شما را با برترین جاذبه های این منطقه، هزینه های سفر و هر اطلاعاتی که برای سفر احتیاج دارید، آشنا می نماید.

اطلاعات ضروری | آب و هوا | برترین زمان برای سفر | هزینه های سفر | صرفه جویی در هزینه ها | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

کرابی در منطقه زمانی UTC/GMT +7 واقع شده است و سه ساعت و نیم از تهران جلوتر است.

زبان رسمی

زبان تایلندی

واحد پول

بات تایلند

نوع برق شهری

220 ولت/50 هرتز (دوشاخه تایلندی، دوشاخه های نوع A, B, C, F)

کد کشور

66+

شماره های اضطراری

پلیس: 191

آمبولانس: 1669

آتشنشانی: 199

پلیس گردشگری: 1155

جهت رانندگی

چپ

فرودگاه های بین المللی

فرودگاه بین المللی کرابی (KBV)

شرایط آب و هوا

آب و هوای کرابی، استوایی و در تمام طول سال گرم است. این منطقه یک فصل بارانی دارد که از مه تا اکتبر ادامه دارد. فصل خشک سال از دسامبر تا مارس ادامه دارد. در ماه مارس و به خصوص در آوریل، قبل از شروع مانسون، بارندگی افزایش می یابد و در ماه نوامبر هم مقدار بارندگی زیاد است به خصوص در نیمه اول ماه. در فصل خشک هم احتمال بارندگی وجود دارد به خصوص در ماه دسامبر که البته بعضی از آنها ممکن است بسیار شدید باشند.

دمای هوا تقریبا در تمام طول سال بسیار بالا است و میانگین دمای هوا به ندرت به زیر 30 درجه می رسد. با این حال از دسامبر تا مارس، رطوبت هوا کمتر است. شب ها دمای هوا به ندرت به زیر 20 درجه می رسد و معمولا این کاهش دما بیشتر در ماه های دسامبر تا مارس است. از فوریه تا آوریل، قبل از شروع مانسون، دمای هوا کمی افزایش می یابد و در واقع این دوره زمانی گرم ترین زمان سال است. دمای هوا در این بازه زمانی تا 35 درجه هم می رسد. در نواحی ساحلی دمای هوا بهتر است و به خاطر نسیم های دریایی، این منطقه ها خنک تر می شوند. میانگین بارش سالانه باران در کرابی دو هزار میلی متر است.

برترین زمان برای سفر

برترین زمان برای سفر به کرابی بین نوامبر تا مارس است که این فصل، فصل شلوغ گردشگری در کرابی است. از ژوئن تا اکتبر کرابی آب و هوایی بارانی با بارش های شدید را تجربه می نماید به همین علت تعداد دنیاگرد های این منطقه کاهش پیدا می نماید. در ادامه زمان های مختلف سفر به کرابی را آنالیز می کنیم تا با یاری آن موقع مناسب را در نظر بگیرید.

از نوامبر تا اواسط مارس، این فصل خنک ترین فصل کرابی است و بعد از اتمام فصل بارندگی قرار می گیرد. آب و هوای مناسب باعث شده که گردشگران این فصل را برای سفر انتخاب نمایند و طبیعتا فصل شلوغ گردشگری کرابی است و قیمت ها نسبت به سایر ایام سال، بالاتر است. این زمان از سال در کرابی برترین زمان برای گشت و گذار در طبیعت و منطقه ها ساحلی است و در دریای آرام، امکانات لازم برای انجام انواع ورزش های آبی فراهم شده است.

از اواسط ماه مارس تا مه: این مدت، گرم ترین ماه های سال در کرابی است و پیش از مانسون واقع شده است. دمای هوا در این مدت در حدود سی و پنج درجه است و مقدار رطوبت هوا نیز بسیار بالا است. یکی از دلایلی که باعث می شود بعضی از گردشگران برای سفر در آوریل به کرابی برنامه ریزی نمایند شرکت در فستیوال Songkran، سال نوی تایلندی است.

از ژوئن تا اکتبر: رطوبت هوا در این مدت بالا و قیمت ها پایین تر از فصل شلوغ سال است. این فصل یکی از مقرون به صرفه ترین فصل های سال برای سفر به کرابی است. علاوه بر اینکه از نظر هزینه های سفر فصل مناسبی برای سفر است، یکی دیگر از مزایایی که دارد خلوت بودن جاذبه ها است چون تعداد گردشگران در این فصل بسیار کاهش می یابد.

هزینه های سفر

هزینه اقامت

تایلند یک مقصد گردشگری مقرون به صرفه است. مهمان خانه های مقرون به صرفه تایلند 330 بات به ازای هر شب اقامت هزینه دارند. البته این قیمت برای نواحی شهری است در منطقه ها حومه شهر با 200 بات هم می توانید محلی برای اقامت پیدا کنید. در جزیره ها، اتاق های بهتر با امکاناتی مثل تهویه مطبوع شبی 600 بات هزینه دارند. هتل ها از شبی 1350 بات شروع می شوند و بسته به امکانات قیمت آنها از این مقدار بالاتر هم می رود. گردشگاه های سرگرمیی بزرگ در جزیره ها از شبی 1700 بات برای کلبه های ساحلی شروع می شوند. اتاق های تک که تعداد آنها روزبه روز در سراسر تایلند بیشتر می شود، از 100 تا 150 بات هزینه دارند.

استفاده از وب سایت Airbnb هم روز به روز در تایلند افزایش می یابد. یک اتاق اشتراکی در این سایت از شبی 350 بات شروع می شود و هزینه کرایه آپارتمان کامل، شبی 700 بات است.

هزینه غذا

غذا مانند محل اقامت در تایلند واقعا مقرون به صرفه است. غذاهای خیابانی حدود 20 بات قیمت دارند و اگر بخواهید غذای مفصل تری بخورید به طور میانگین برای هر وعده باید بین 35 تا 50 بات هزینه کنید. اگر غذاهای محلی خیابانی بخورید هزینه خورد و خوراک روزانه شما بین 120 تا 170 بات می شود. بیشتر غذاهای غربی مثل برگر و پیتزا و پاستا بین 170 تا 340 بات هزینه دارند البته اگر این غذاها را در رستوران های شیک تر و دنیاگردی تر بخورید، قیمت شان افزایش می یابد. از آنجایی که غذا در تایلند مقرون به صرفه است، لازم نیست خودتان مواد غذایی خریداری کنید و آشپزی کنید. خرید شما از سوپرمارکت به بعضی از سالادهای نیمه آماده و میوه محدود می شود.

هزینه حمل و نقل عمومی

هزینه حمل و نقل عمومی در تایلند بسیار اندک است درست مثل محل اقامت و غذا. اتوبوس های محلی به ازای هر بلیط تک سفره فقط 8 بات قیمت دارند. تاکسی متر و توک توک از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در تایلند است. توک توک ها معمولا گران تر هستند و بین 100 تا 235 بات به ازای هر راستا هزینه دارند.

هزینه فعالیت های سرگرمیی

تورهای روزانه بین 500 تا 1200 بات هزینه دارند و قیمت آنها به فعالیت هایی که در تور در نظر گرفته شده، بستگی دارد. بیشتر پارک ها و موزه های ملی بین 50 تا 100 بات هزینه ورودی دارند. تورهای غواصی که بسیار در تایلند رایج است، 10 هزار بات هزینه دارند که معمولا شامل محل اقامت هم می شود.

میانگین هزینه روازنه پیشنهادی: 900 تا 1080 بات

البته این هزینه در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، غذاهای مقرون به صرفه خیابانی و محلی بخورید و از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید. با به کار بستن نکاتی که در ادامه عنوان می کنیم، می توانید این هزینه را از این مقدار هم کاهش دهید. اگر در اقامتگاه بهتری بمانید یا بخواهید در رستوران های شیک و دنیاگردی غذاهای غربی بخورید، هزینه سفرتان به مراتب از این مقدار میانگین، بیشتر خواهد شد.

صرفه جویی در هزینه ها

مثل اهالی زندگی کنید

ساده ترین راه برای کاهش هزینه های سفر این است که مثل اهالی آن مقصد زندگی کنید. مثلا از اتوبوس های محلی بهره ببرید، غذای خیابانی بخورید و از منطقه ها دنیاگردی فاصله بگیرید. اگر در مهمان خانه های مقرون به صرفه بمانید و به جای رستوران های شیک، از غرفه های غذای خیابانی غذا بگیرید هزینه سفرتان به کمتر از 335 بات در روز کاهش پیدا می نماید.

غذای خیابانی بخورید

شاید بعضی از گردشگران از خوردن غذای خیابانی واهمه داشته باشند. ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید که خوردن غذاهای خیابانی روزبه روز بیشتر رواج پیدا می نماید و در کشوری مثل تایلند بسیار مرسوم است. در نتیجه، غذاهای خیابان معمولا بسیار تازه و کاملا سالم اند و حتی از غذاهای رستوران ها تازه تراند. اگر چنین نبود بیشتر اهالی تایلند هر روز در غرفه های خیابانی غذا نمی خوردند. برترین غذاهای تایلندی را می توانید از همین فروشنده های خیابانی خریداری کنید و بسیار کمتر از رستوران رفتن برای آن هزینه کنید.

هیچ توری را قبل از سفر رزرو نکنید

حتما در سفر به تایلند تصمیم دارید در تورهای مختلف شرکت کنید مثلا غواصی، گشت و گذار در جنگل، کلاس آشپزی، زیپ لاین و... هیچ کدام از این تورها را قبل از سفر به صورت آنلاین رزو نکنید چون باید هزینه های به مراتب بالاتری بپردازید. به محض اینکه به مقصد رسیدید می توانید به آژانس های گردشگری و دنیاگردی که همه جا به راحتی پیدا می شوند سر بزنید و تور مناسب خود را با قیمت مناسب تر پیدا کنید. برای خرید تورها مهارت خود را در چانه زدن امتحان کنید.

در هاستل اقامت کنید

هاستل های زیادی در تایلند به خصوص در نواحی دنیاگردی وجود دارد. گرچه آرامش و امکانات هتل ها را ندارند ولی بسیار مقرون به صرفه تر هستند و اگر زیاد به وجود بعضی از امکانات حساس نباشید یا سر و صدای زیاد برایتان مزاحمتی ایجاد نمی نماید، می توانید هاستل ها را برای اقامت انتخاب کنید و مقدار زیادی در هزینه های سفر صرفه جویی کنید یا هزینه صرفه جویی شده را برای استفاده از تورهای متنوع یا خرید سوغات صرف کنید.

در سایت کوچ سرفینگ، یک میزبان پیدا کنید

اگر بتوانید میزبانی پیدا کنید که به رایگان از شما در خانه خود پذیرایی کند، بخش زیادی از هزینه های سفرتان حذف می شود. با این کار، نه تنها یک اقامتگاه رایگان پیدا می کنید، بلکه یک راهنمای محلی همراه تان دارید که برای گشت و گذار در شهر شما را هدایت می نماید.

جاذبه های گردشگری

غارها و سواحل ریلی

غارهای سنگی پنهان در سواحل ریلی، یکی از تماشای ترین جاذبه های طبیعی است که در کرابی می توانید بازدید کنید. سواحل شنی سفید و درخشان، چشم اندازهای طبیعی فوق العاده، آفتاب درخشان، آب های زلال و آب و هوای استوایی در ساحل ریلی آن را به یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در تایلند تبدیل نموده است. البته همه مواردی که نام بردیم، تنها گوشه ای از مجذوب کنندهیت های طبیعت در این منطقه است. صخره های بلند و غارهای تماشای بخش دیگری از طبیعت بی نظیر این منطقه را تشکیل می دهد. البته این غار فقط به وسیله قایق قابل دسترسی است. این جزیره با وجود همه این زیبایی ها، هنوز حال و هوای بکر و دنج خود را حفظ نموده است. آنچه که این منطقه را متمایز و تماشای می نماید، همین دنج بودن و غارهای سنگ آهکی است.

پارک جنگلی تانگ تیائو (Thung Teao)

استخرهای زمردین این پارک زیبا، یکی از برترین جاهای تماشای کرابی است. چشم اندازهای بی نهایت و زیبایی افسانه ای پارک جنگلی تانگ تیائو، توجه هر گردشگری را جلب می نماید. درختان بلند با رنگ سبز تیره، دریاچه های زمردین و حیات وحش بی نظیر، آبشارهای فوق العاده تنها گوشه کوچکی از زیبایی های این پارک تماشای است.

البته این پارک با همه این زیبایی هایی که دارد طبیعی است که بسیار شلوغ و پرطرفدار باشد. عکاسان و دوستداران طبیعت حتما در سفر به کرابی برای بازدید از این پارک وقت می گذارند. برترین چشم انداز ها برای عکاسی و نقاشی در این پارک منتظر حضور شما است. علاوه بر لذت بردن از عکاسی و ثبت تصاویر فوق العاده، جاذبه های سرگرمیی فراوانی در این پارک وجود دارد. شنا و غواصی در دریچه های زمردین یکی از مجذوب کننده ترین سرگرمیات مردم در این پارک است.

معبد غار ببر

هزارتویی از غارهای سنگی در این منطقه واقع شده است که اهالی آن را با نام وات تام سوآ به معنای معبد غار ببر می شناسند. این معبد و مجموعه غارهای تماشای یکی از مهم ترین و مجذوب کننده ترین جاذبه های کرابی است.

این غارها که میزبان معبدها و زیارتگاه های متعددی هستند در جنگلی انبوه و مرتفع قرار گرفته اند. راهبان زیادی در این غارها و معبدها سکنی گزیده اند و راهی به سوی معنویت می جویند. بعضی از این راهبان از زمان تولدشان در این معبدها زندگی می نمایند. طبق افسانه های محلی، زمانی یک ببر در این غارها زندگی می کرد که برای بودا بسیار اهمیت داشت. با گشت و گذار در غارها، تندیس ها و نمادهای متعددی خواهید دید که همگی نشانی از مذهب بودایی هستند. بالا رفتن از ارتفاع و ایستادن بر فراز غارها، تجربه مجذوب کنندهی است که نباید از دست بدهید. از این بالا می توانید چشم اندازهایی 360 درجه و نفس گیر از منظره ها اطراف را تماشا کنید. برای رسیدن به بالای غارها باید 1237 پله را بالا بروید از جایی که رد پای بودا تعیین شده است. شاید سخت به نظر برسد ولی ارزشش را دارد که زحمت بکشید و خود را به آن بالا برسانید تا چشم اندازهایی بی نظیر از دریای آندامان و سایر جزایر اطراف ببینید.

شهر کرابی

شهر کرابی یکی از تماشای ترین جاذبه های شهر است. این شهر مجذوب کنندهیت های قدیمی خود را حفظ نموده و در عین سادگی، بسیار تماشای و مجذوب کننده است. با قدم زدن در کوچه های این شهر قدیمی می توانید سبک زندگی اهالی منطقه را در دهه های گذشته ببینید. البته نشانه هایی از مدرنیته نیز در این شهر دیده می شود. قایق های ماهیگیری در اسکله در کنار هم قرار گرفته اند و کافه های کوچک، از گردشگران پذیرایی می نمایند. پارک های زیبا محلی برای استراحت و سرگرمی اهالی شهر و گردشگران است.

گورستان صدف کرابی

گورستان صدف کرابی، یکی از قدیمی ترین تماشای های این منطقه است که قدمت آن به بیش از 40 میلیون سال قبل برمی شود. در این محوطه بزرگ، صدف های فسیل شده در کنار هم جمع شده اند و چشم انداز ای عجیب و غریب ایجاد نموده اند. از این نوع گورستان صدف ها، فقط سه نمونه در دنیا وجود دارد. این منطقه، یک بهشت واقعی برای دانشمندان و علاقه مندان زمین شناسی است. جنگل های مانگرو و چندین معبد چینی در اطراف این گورستان وجود دارند که می توانید برای بازدید از آنها نیز برنامه ریزی کنید. علاوه بر این گورستان، سواحل منطقه سوسان هوا به خاطر بکر و حفاظت شده بودن، بسیار مجذوب کننده و تماشای هستند. هوای پاک، آب های تمیز و محیط طبیعی بکر باعث می شود که بسیاری از گردشگران در سفر به کرابی حتما برای بازدید از این منطقه وقت بگذارند.

چشمه های آب گرم کلانگ تام (Klong Thom)

چشمه های آب گرم کلانگ تام، گردشگران زیادی را به منظور بهره مندی از خواص درمانی آب، به سوی خود می کشاند. آب گرم چشمه در طری سالیان دراز، صخره های تماشای اطراف را صیقل داده و محیطی تماشای ایجاد نموده است. این چشمه ها دارای خواص درمانی فوق العاده به خصوص برای بیماری های پوستی است. علاوه بر این، محیط سرسبز اطراف باعث شده که محلی خوبی برای فرار از شلوغی و ازدحام شهر و آرام گرفتن در دل طبیعت باشد.

حتی در گرم ترین روزهای سال، دمای آب به 42 تا 43 درجه سانتیگراد می رسد. البته جریان های آب سرد نیز در نزدیکی این چشمه ها جریان دارد. این منطقه به پارک جنگلی تانگ تیائو نزدیک است در نتیجه می توانید برای بازدید از هر دو جاذبه طبیعی در یک روز برنامه ریزی کنید. علاوه بر چشمه های آب گرم درمانی، آنچه که این منطقه را در بین گردشگران و اهالی کرابی محبوب نموده است، طبیعت زیبای اطراف چشمه ها است.

جزایر فی فی

جزایر فی فی احتمالا تصاویر زیبای این جزیره بهشتی را در فیلم های مختلفی دیده اید از جمله فیلم ساحل محصول سال 2000 با بازیگری لئوناردو دیکاپریو. این جزایر 45 دقیقه با قایق از کرابی فاصله دارند. فقط یکی از این دو جزیره مسکونی است. بسیاری از گردشگران برای اینکه با اهالی بومی منطقه و سبک زندگی آنها آشنا شوند، جزیره مسکونی یعنی فی فی دون را برای سفر انتخاب می نمایند. این بهشت استوایی را بیش از هر چیز به خاطر آب های فیروزه ای و سواحل بکر و دنج می شناسند. بعلاوه می توانید قایق سرگرمیی اختصاصی خود را به جزایر ببرید اگر قصد دارید بیشتر از 4 ساعت در جزیره بمانید.

ارتفاعات کائو کاناب نام (Khao Khanab Nam)

ارتفاعات کائو کاناب نام یکی از متمایزترین لندمارک های کرابی است؛ مجموعه ای از کوه هایی که در طرف دیگر خلیج قرار گرفته اند. پوشش گیاهی پراکنده، رنگ قهوه ای کوه ها و آبی بی کران اقیانوس در کنار هم، چشم انداز ای زیبا و رنگارنگ ایجاد می نمایند. بر فراز این دو کوه، هزارتویی از غارها قرار گرفته است. قدمت این غارها که از استالاکتیت و استالاگمیت ها تشکیل شده اند به دوران پیش از تاریخ برمی شود. البته این زیبایی طبیعی، جنبه دیگری هم دارد. تا به حال بارها اسکلت انسانی در این غارها پیدا شده است. عده ای بر این باورند که این اسکلت ها متعلق به مسافرانی است که به وسیله دزدان دریایی به دام افتاده اند و بعضی دیگر عقیده دارند که این اسکلت ها بقایای اجسادی است که با جریان سیل به این منطقه آمده اند. از جاذبه های این منطقه می توان به کوه نوردی اشاره نمود. بر فراز کوه می توانید چشم اندازهای بسیار مجذوب کنندهی از اطراف را ببینید. غواصی در آب های زلال و بدون صخره این منطقه از دیگر فعالیت های محبوب گردشگران است.

جزیره کو لانتا (Koh Lanta)

اسکله های چوبی و قدیمی این منطقه برترین جا برای یک گشت و گذار عصرانه است. کوه لانتا در کرابی، بهشتی زمینی است که مجذوب آرامش، زیبایی و سکون آن می شوید. این منطقه دو ساعت تا کرابی فاصله دارد. در انجا می توانید در مهمان خانه های دنج یا ریزورت های سرگرمیی اقامت کنید و از لحظات آرام و محیط دنج اطراف تان لذت ببرید. این منطقه با وسعتی حدود 20 کیلومتر، انگار از دنیای دیگری پا به دنیای ما گذاشته و آرامش و صلح، زبان رسمی آن است. علاوه بر دنج بودن و آرامش خاصی که دارد، زیبایی سحرانگیز منظره ها طبیعی، مهم ترین علت گردشگران برای سفر به این منطقه است. در این منطقه، کلاس های غواصی زیادی برپا می شود. می توانید در این کلاس ها شرکت کنید و هم زمان با یادگرفتن مهارت نو، دنیای رنگارنگ و سحرانگیز زیر آب را تماشا کنید. از آنجایی که این منطقه زیاد دنیاگردی نیست، می توانید لحظات آرامش و تنهایی را در مکانی بسیار دنج تجربه کنید.

تور چهار جزیره تاپ، چیکن، پودا و پرا نانگ

جزیره تاپ، غار پرا نانگ، جزیره چیکن و جزیره پودا از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در کرابی هستند که تورهای بازدید از آنها با نام تورهای چهار جزیره شناخته می شود. این تور در هر چهار جزیره توقف داد و زمانی کافی در اختیار مسافران می گذارد تا از سرگرمیاتی مثل آفتاب گرفتن در ساحل، شنا، غذا خوردن، استراحت و گشت و گذار در منظره ها اطراف، لذت ببرند. این تورها معمولا یک روز طول می کشند و با یاری این تورها با کم ترین هزینه و با همراهی برترین و مجرب ترین راهنمایان تور می توانید چند مورد از برترین جاذبه های کرابی را ببینید و لذت ببرید. البته این جزایر به تنهایی به غیر از طبیعت فوق العاده، چیز دیگری برای عرضه ندارند ولی اگر همز مان با هم سفر به آنها را تجربه کنید، از سفر کوتاه خود نهایت لذت را می برید. زیبایی بی نظیر طبیعت و فعالیت های ورزشی پرهیجان از مهم ترین دلایل استقبال گردشگران از تورهای چهار جزیره است. قایق سواری، پاراسیلینگ، غارنوردی، واتر اسکوتر، غواصی و شنا از مهم ترین فعالیت های سرگرمیی این منطقه است.

کرایه قایق و استخدام راهنمای تور

در نزدیکی سواحل کرابی، بیش از 200 جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد. بعضی از آنها فقط یک صخره کوچک است که از دل آب سر برآورده اند. بعضی از آنها کمی بزرگتر اند و هنوز هم محل سکونت بعضی از اهالی بومی است و بعضی دیگر بسیار بزرگتر هستند و جمعیت زیادی دارند که زندگی عادی خود را در این جزایر ادامه می دهند. اگر دوست دارید بیشتر این جزیره ها را خودتان ببینید می توانید از شهر کرابی یا ساحل آئو نانگ، قایق کرایه کنید به خصوص اگر قایقران حرفه ای هستید. بعلاوه امکان کرایه قایق همراه با یک راهنما نیز وجود دارد. به این ترتیب با خیال راحت از منظره ها اطراف لذت می برید و راهنمای تور در خصوص جزیره ها به شما اطلاعات جالبی می دهد. برترین زمان سال برای تجربه چنین سرگرمی خاص و لذت بخشی، بین نوامبر تا آوریل است زمانی که آب و هوای منطقه تقریبا قابل پیش بینی است.

خرید در بازار شبانه

شهر کرابی مثل سایر شهرهای بزرگ تایلند، بازار شبانه دارد. این بازار هر روز از آدینه تا یکشنبه از غروب شروع به کار می نماید و فرصت بازدید از آن را نباید از دست بدهید. در این بازار بیش از 70 غرفه غذا وجود دارد. به غیر از غذا، فروشنده های زیادی در غرفه های متعدد محصولات مختلفی مثل سوغات و صنایع دستی را عرضه می نمایند. گاهی اوقات بچه های محلی نمایش های مختلفی اجرا می نمایند و از این طریق برای مدرسه یا خیریه های مختلف، پول جمع می نمایند. در یکی از غرفه های این بازار بستنی خاص نارگیلی عرضه می شود که به خاطر عطر و طعم خاص و بی نظیری که دارد، در همه بازار مشهور است.

ساحل آئو نانگ (Ao Nang)

ساحل آئو نانگ البته زیباترین ساحل منطقه نیست. اگر در پی ساحل شنی سفید و آب های فیروزه ای هستید، بهتر است ساحل ریلی را انتخاب کنید اما اگر می خواهید ساحلی پرهیجان و پرجنب و جوش را ببینید حال و هوای این ساحل را از دست ندهید. رستوران ها و کافه های زیادی در این منطقه وجود دارند که در آنها می توانید برترین غذاهای بومی و بین المللی را نوش جان کنید. علاوه بر این، در این منطقه برگزارنمایندگان تور حضور دارند که معمولا قیمت آنها از بسیاری از منطقه ها دیگر بهتر است.

ساحل فرا نانگ

ساحل فرانانگ یکی از ده ساحل زیبای دنیا است و مقصدی است که در سفر به تایلند نباید بازدید از آن را از دست بدهید. اینجا فقط 20 دقیقه تا ساحل آئو نانگ فاصله دارد. زیبایی فوق العاده منظره ها اطراف و فرصت بی نظیر برای شنا از دلایل مجذوب کنندهیت این ساحل برای گردشگران است. سواحل شنی سفید و صخره های بلند و تماشای در دو طرف ساحل از ویژگی های ظاهری ساحل است.

فیل سواری

کرابی قبل از اینکه بین گردشگران به معروفیت برسد و به یک مقصد دنیاگردی عالی تبدیل شود، کمپی برای فیل ها بوده و فیل های وحشی از این منطق به سایر نقاط تایلند منتقل می شوند. در کمپ فیل کرابی، می توانید این حیوانات دوست داشتنی را از نزدیک ببینید و فیل سواری را در راستاهای جنگل های بارانی تجربه کنید. این تجربه مجذوب کننده معمولا 40 دقیقه طول می کشد و هنگام عبور از جنگل های بارانی چشم اندازهای بسیار زیبای طبیعی و گونه های متنوع حیات وحش را خواهید دید. وقتی این سفر به سرانجام رسید می توانید خودتان به فیل ها غذا بدهید. فیل ها با آرامش خاصی با خرطومشان غذا را از دستان شما می گیرند. تجربه جالبی است که مطمئنا از آن لذت خواهید برد.

معبد Wat Kaew

معبد Wat Kaew درست در مرکز شهر کرابی واقع شده است. این معبد اگرچه خیلی بزرگ نیست، تزیینات داخلی بسیار زیبا و دیوارهای نقاشی شده مجذوب کنندهی دارد. این دیوارها به رنگ آبی رنگ آمیزی شده و تصاویری از آیین بودایی بر آنها نقاشی شده است. در انتهای معبد، تندیسی بزرگ و طلایی از بودا واقع شده است که نقطه کانونی معبد است. بیرون از معبد، غرفه های فروش غذا وجود دارد و فروشنده های زیادی انواع محصولات بومی و سوغات را عرضه می نمایند.

صخره نوردی

صخره نوردان سراسر دنیا برای صعود از صخره های سنگ آهکی منطقه به اینجا سفر می نمایند. آکادمی های زیادی برای آموزش حرفه ای این ورزش در این ناحیه وجود دارد که مورد توجه صخره نوردان مبتدی واقع شده است. اگر تازه کار هستید بهتر است از راستاهای تعیین شده که دارای قلاب و طناب ایمنی است بهره ببرید. برای صخره نوردان حرفه ای بیش از 700 صخره با درجه بندی های متعدد از آسان تا حرفه ای وجود دارد.

شرکت در کلاس های آشپزی تایلندی

مدارس آشپزی تایلندی معروفیت زیادی در سراسر تایلند دارند و کرابی هم از این قائده مستثنی نیست. همه منطقه ها مسکونی تایلند حداقل یکی از این آکادمی ها دارند. اگر تصمیم دارید آشپزی تایلندی یاد بگیرید هیچ راهی بهتر از این نیست که آن را از یکی از اهالی بومی منطقه آموزش ببینید. این مدارس همه مواد اولیه لازم را فراهم می نمایند و آشپزان باتجربه تایلندی، مربیان این کلاس ها هستند. مواد غذایی اصلی و تکنیک های اصیل آشپزی تایلندی را می توانید از این مربیان مجرب یاد بگیرید. در انتهای بیشتر کلاس ها، می توانید سر یک میز بنشینید و غذایی که خودتان تهیه کردید را نوش جان کنید.

تجربه اسپا در کرابی

وقتی صحبت از استراحت و دور شدن از سختی های زندگی روزمره باشد، هیچ چیزی مثل اسپا در کرابی نمی تواند خستگی را از تنتان بیرون کند. در این مراکز اسپا علاه بر ارائه خدمات ماساژهای درمانی، ماسک های طبیعی مختلف در اختیار بازتماشامایندگان قرار می گیرد. سفر به تایلند بدون تجربه ماساژ تایلندی تکمیل نمی شود. این نوع ماساژ در سراسر دنیا مشهور است و تعادل و انرژی را به بدنتان برمی گرداند. این نوع ماساژ با تحریک اندام ها و رگ های خونی، احساس طراوت و تازگی در شما ایجاد می نماید و سموم را از بدنتان دفع می نماید.

قایق رانی در آب های خروشان

این فعالیت سرگرمیی مجذوب کننده و پرهیجان تقریبا در کرابی نو است. تنداب های رود سونگپراک به طول 7 کیلومتر برای تورهای قایق رانی در آب های خروشان مورد استفاده قرار می گیرند. تورهای آموزشی کامل برای تازه کاران وجود دارد ضن اینکه راهنمایان تور، نکات ایمنی لازم را به شما تذکر می دهند و قبل از اینکه شروع کنید اطمینان حاصل می نمایند که برای این فعالیت سرگرمیی مجذوب کننده ولی خطرآفرین آماده هستید یا نه. البته مقدار سختی این راستا برای تازه کارها مناسب است. مربیان در قایق همراه شما می آیند تا با خیال راحت از این سرگرمی لذت ببرید.

قایق رانی

اگر می خواهید تجربه ای هیجان انگیز ولی آرام تر از قایق رانی در آب های خروشان داشته باشید، قایق رانی کایاک را انتخاب کنید. مکان های زیادی برای قایق سواری در کرابی وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. یکی از جنگل های مانگرو و دره های زیبا و یکی از رودها از میان غارهای سنگ آهکی عبور می نماید. در همه این منطقه ها قایق رانی، از تماشا طبیعت زیبا و حیات وحش بی نظیر منطقه لذت می برید.

جزیره کو کلانگ (Koh Klang)

برخلاف سایر جزیره ها جزیره کو کلانگ سواحل شنی سفید ندارد در عوض یک جزیره ماهیگیری ساده است که در آن اهالی منطقه سبک زندگی ساده و سنتی خود را دنبال می نمایند. این جزیره بیش از 100 سال است که مسکونی شده و حدود 5 هزار نفر در اینجا دائما سکونت دارند. بیشتر آنها به شغل ماهیگیری و کاشت برنج اشتغال دارند. در این جزیره بدون اینکه مجبور باشید به نقاط دورافتاده سفر کنید، می توانید زندگی بومی اهالی منطقه را تماشا کنید. این جزیره فقط پنج دقیقه با قایق از شهر کرابی فاصله دارد.

معبد Wat Kaew Korawaram

معبد Wat Kaew Korawaram یک معبد بزرگ بودایی بر فراز تپه ای مشرف به شهر کرابی است. برای رسیدن به آن باید از پلکانی بالا بروید که شما را درست به بالاترین نقطه می برد. بر فراز تپه، محوطه وسیعی واقع شده است که معبد در آنجا واقع شده است. برخلاف سایر معبدهای تایلندی که با رنگ قرمز و طلایی تزیین شده اند، این معبد دیوارهایی سفید و بامی با کاشی های آبی دارد. دیوارهای معبد را با نقاشی های زیبا و آثار مذهبی تزیین نموده اند. فروشگاه سوغات و تعدادی غرفه فروش غذا در بیرون از معبد وجود دارد که می توانید بعد از بالا رفتن از پله ها، در این غذاخوری ها استراحت کنید.

خلیج مایا (Maya Bay)

خلیج خیره نماینده مایا پس از اینکه بخش هایی از فیلم ساحل با بازی لئوناردو دی کاپریو در آن فیلمبرداری شد، به سرعت در سراسر دنیا به معروفیت رسید. این خلیج در جزایر شش گانه فی فی واقع شده است. صخره های مرتفعی با ارتفاع 100 متر اطراف این خلیج را احاطه نموده اند. بعلاوه سواحل زیادی در اطراف آن وجود دارد، اما اغلب آن ها کوچک هستند. ساحل اصلی، یعنی جایی که قایق ها مسافران را پیاده می نمایند حدود 200 متر طول دارد و سراسر آن را شن های نرم سفید پوشانده است. آب های شفاف به همراه صخره های مرجانی رنگارنگ و تعداد بی شماری گونه ماهی از این ناحیه مقصدی بی نظیر برای غواصان ساخته اند.

رژیم غذایی

غذاهای تایلندی احتیاجی به معرفی ندارند چون بسیار شناخته شده هستند و امروزه حتی در کشورهایی بسیار دور از تایلند، می توانید این غذاها را امتحان کنید. انواع سوپ، نودل، غذاهای کبابی و سایر انواع غذاهای تایلندی در بازارهای شبانه و غرفه های فروش غذا عرضه می شوند که عطر و بوی آنها، در همه بازار می پیچد. علاوه بر غرفه های خیابانی و بازارچه ها، می توانید این غذاها را در رستوران های شیک و دنیاگردی هم نوش جان کنید. البته در تایلند می توانید با خیال راحت غذای خیابانی بخورید. غذاهای خیابانی بسیار پرطرفدار است و در بسیاری از موراد، تازه تر و باکیفیت تر از غذاهای رستوران است. در ادامه با تعدادی از غذاهای محبوب تایلندی آشنا می شویم که در طول سفر خود می توانید آنها را امتحان کنید و طعم لذیذ و متفاوت آنها را بچشید.

تام یام گونگ، سوپ میگوی تند

یکی از مهم ترین غذاهای تایلندی با عطر و طعم خاص است که با موادی مثل علف لیمو، چیلی، زنجبیل آب لیمو و سس ماهی طعم دار می شود. سوپی کلاسیک که با عطر و طعم خاصش، معمولا مورد توجه دوستداران غذای دریایی قرار می گیرد. میگوی تازه و قارچ مواد اصلی تشکیل دهنده این سوپ است. یک غذای تطبیق پذیر که آن را پیش از هر غذای دیگری به عنوان پیش غذا می توانید نوش جان کنید. عطر و طعم خاص آن، طعم های بی نظیر استوایی را به خاطر می آورد.

سوم تام (سالاد پاپایای سبز تند)

این غذا طعمی منحصربه فرد و متمایز دارد. سیر، چیلی، لوبیا سبز، گوجه و پاپایای خام از مواد اصلی تشکیل دهنده این سالاد است. در منطقه ها مختلف تایلند به شکل های مختلفی تهیه می شود. در بعضی از منطقه ها به آن بادام زمینی، میگوی خشک و... اضافه می نمایند. اگر اهل امتحان کردن غذاهای نو و متفاوت باشید، از طعم متفاوت این غذا شگفت زده می شوید.

تام خا کی، مرغ در سوپ نارگیل

این سوپ مدل ملایم تر تام یام است و با موادی مثل علف لیمو، موسیر و زنجبیل طعم دار می شود. مواد اصلی تشکیل دهنده آن مرغ و شیر نارگیل است که شیر نارگیل باعث می شود طعمی ملایم تر داشته باشد. همراه با غذا، لیموی تازه سرو می نمایند.

گائنگ دائنگ، کاری قرمز

این غذا را با تکه های گوشت و سس کاری و شیر نارگیل تهیه می نمایند. خوراکی بسیار لذیذ، خوش عطر و مقوی است که عطر و طعمی متمایز دارد.

پد تای، نودل سرخ شده تایلندی

این غذا، بین المللی ترین غذای تایلندی است. همه جای دنیا در رستوران های تایلندی می توانید آن را امتحان کنید ولی خوردن این غذا در خود تایلند، مطمئنا تجربه بهتر و اصیل تری خواهد بود. مواد اصلی تشکیل دهنده این غذا غیر از نودل شامل پیاز و تخم مرغ و جوانه لوبیا است. از موادی مثل سس ماهی، شکر، پودر چیلی و بادام زمینی آسیاب شده برای طعم دادن به این غذا استفاده می نمایند.

خائو پاد، برج سرخ شده

این غذا بسیار ساده است و مواد اولیه محدودی دارد؛ برنج سرخ شده، پیاز، تخم مرغ و مقداری سبزیجات معطر. این غذای محبوب و رایج معمولا با لیمو و خیار سرو می شود و رمز آن در سادگی طرز تهیه آن است. البته اهالی تایلند از مواد غذایی متنوعی متناسب با ذائقه خودشان به عنوان تایپنگ غذا استفاده می نمایند. از میگو گرفته تا ریحان، چیلی و سبزیجات مختلف. با افزودن این مواد و چاشنی های دلخواه، این غذا از یک غذای ساده، به غذایی کامل و لذیذ تبدیل می شود.

خوراک سبز کاری و مرغ

برای تهیه این غذا از گوشت تازه مرغ استفاده می نمایند. جعفری، بادمجان، ریحان از مواد اصلی تشکیل دهنده این غذا است. سس کاری سبز باعث می شود که این غذا عطر و طعم متمایزی پیدا کند. شیر نارگیل غلیظ از دیگر موادی است که به این خوراک می افزایند. این غذا در کنار یک کاسه برنج تایلندی سرو می شود.

یام نوا، سالاد گوشت گوساله تند

برای تهیه این ترکیب بی نظیر از مواد، از پیاز، جعفری، نعناع، لیمو، چیلی خشک و رشته های گوشت گوساله استفاده می نمایند. این سالاد لذیذ را با طعم متفاوت و منحصربه فردش حتما در تایلند باید امتحان کنید.

خوراک مرغ و بادام هندی

مواد غذایی اصلی برای تهیه این خوراک عبارت است از مرغ، بادام هندی بوداده، سس سویای شیرین، پیاز، چیلی، فلفل، هویج و قارچ و مرغ. این مواد با طعم های متمایز و گاهی کاملا متفاوت در کنار هم، خوراکی را تشکیل می دهند که معمولا گردشگران آن را می پسندند. اگر به امتحان کردن طعم های نو و متفاوت علاقه دارید و از خوردن غذاهای نو نمی ترسید، این خوراک را در سفر به کرابی امتحان کنید.

منبع: کجارو / nomadicmatt.com / numbeo.com / priceoftravel.com

به "تور لحظه آخری تایلند: راهنمای سفر به کرابی؛ تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور لحظه آخری تایلند: راهنمای سفر به کرابی؛ تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید