سازمان جهانی بهداشت: افزایش جهانی ابتلا به کرونا نوک کوه یخ است

به گزارش وبلاگ لین هوان، سازمان جهانی بهداشت گفت، آمار نو که نشان دهنده افزایش جهانی موارد ابتلا به کروناست، می تواند خبر از یک مشکل بسیار بزرگ تر باشد.

سازمان جهانی بهداشت: افزایش جهانی ابتلا به کرونا نوک کوه یخ است

به گزارش سرویس بین الملل وبلاگ لین هوان، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، آماری که نشان دهنده افزایش جهانی موارد ابتلا به کووید-19 است می تواند با توجه به کاهش میزان آزمایش، خبر از یک مشکل بسیار بزرگ تر باشد و به کشورها هشدار داد که در برابر این ویروس هوشیار بمانند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که پس از بیش از یک ماه کاهش، هفته گذشته موارد ابتلا به کرونا در سراسر جهان شروع به افزایش کرد و قرنطینه در آسیا و استان جیلین چین برای مهار شیوع این بیماری را در پی داشت. نهاد بهداشت و سلامت سازمان ملل افزود ترکیبی از عوامل باعث این خیزش شده، از جمله سویه بسیار قابل انتقال اُمیکرون و زیرشاخه BA.2 آن و لغو تدابیر بهداشت عمومی و اجتماعی.

تدروس آدهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت به وبلاگ لین هوان گفت: این افزایش با وجود کاهش آزمایش ها در برخی کشورها اتفاق می افتد، به این معنی که مواردی که می بینیم فقط نوک کوه یخ هستند. مقامات سازمان جهانی بهداشت گفتند که نرخ پایین واکسیناسیون در برخی کشورها که تا حدی ناشی از میزان بزرگ اطلاعات نادرست است نیز در این افزایش دخیل است.

به گزارش رویترز، موارد ابتلای نو در مقایسه با هفته گذشته در سطح جهانی هشت درصد افزایش یافته و 11 میلیون مورد نو و کمی بیش از 43000 فوتی نو از 7 تا 13 مارس (16 تا 22 اسفند) گزارش شده که اولین افزایش از اواخر ژانویه بوده است.

بزرگترین جهش در منطقه غربی اقیانوس آرام سازمان بهداشت جهانی بود که شامل کره جنوبی و چین می شود؛ جایی که موارد ابتلا به این بیماری 25 درصد و مرگ و میرها 27 درصد افزایش یافت. آفریقا هم شاهد افزایش 12 درصدی موارد نو ابتلا و افزایش 14 درصدی مرگ و میر بوده و اروپا نیز دو درصد افزایش در موارد ابتلا داشته، اما هیچ جهشی در مرگ و میر نداشته است. سایر منطقه ها، از جمله منطقه مدیترانه شرقی، کاهش موارد ابتلا را گزارش کردند، اگرچه این منطقه شاهد افزایش 38 درصدی مرگ و میر ناشی از افزایش قبلی ابتلاها بود.

طبق این گزارش، برخی از کارشناسان این نگرانی را مطرح کرده اند که اروپا با موج دیگری از همه گیری با توجه به افزایش ابتلا از ابتدای ماه مارس در اتریش، آلمان، سوئیس، هلند و انگلیس روبرو است. ماریا ون کرخوف از سازمان بهداشت جهانی در جلسه توجیهی گفت که به نظر می رسد زیرسویه BA.2 اُمیکرون بیشترین قابلیت سرایت را تا به امروز داشته است. با این حال، هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد این سویه باعث بیماری شدیدتر می شود و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سویه های نو دیگری باعث افزایش موارد شده باشند، وجود ندارد.

کارشناسان همچنین هشدار داده اند که ایالات متحده به زودی ممکن است شاهد موجی مشابه با موجی که در اروپا دیده می شود، باشد که به طور بالقوه ناشی از رفع محدودیت ها و کاهش بالقوه ایمنی ناشی از واکسن هایی است که چند ماه پیش داده شده است.

آنتونلا ویولا استاد ایمنی شناسی در دانشگاه پادوا ایتالیا گفت: من با کاهش محدودیت ها موافقم، زیرا پس از دو سال نمی توان آن را به عنوان یک شرایط اضطراری در نظر گرفت. ما فقط نباید فکر کنیم که کووید دیگر وجود ندارد و بنابراین اقدامات کاملاً ضروری را که اساساً نظارت و ردیابی مستمر موارد ابتلا و حفظ الزام به زدن ماسک در مکان های بسته یا بسیار شلوغ است را رعایت کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس

به "سازمان جهانی بهداشت: افزایش جهانی ابتلا به کرونا نوک کوه یخ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان جهانی بهداشت: افزایش جهانی ابتلا به کرونا نوک کوه یخ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید