تعطیلی 10 روزه برای عبور از شرایط وخیم کرونا لازم است خبرنگاران

به گزارش وبلاگ لین هوان، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تعطیلی حداقل 10 روزه برای مدیریت کرونا و عبور از شرایط نگران کننده و وخیم کنونی لازم است، این پیشنهاد روز گذشته (سه شنبه) به ستاد مقابله با کرونا ارسال شد و امیدواریم برای حفظ جان مردم به آن عمل گردد.

تعطیلی 10 روزه برای عبور از شرایط وخیم کرونا لازم است خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ لین هوان، مسعود مردانی روز چهارشنبه در یک گفت وگوی رادیویی اضافه نمود: روز گذشته جلسه کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار گردید، ستاد مقابله با کرونا 10 کمیته دارد و کمیته علمی یکی از آنهاست که شرایط کرونا را در کشور و جهان از نظر علمی و پزشکی آنالیز می نماید، در این جلسه مطرح شد که اکنون کشور های اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان، برای مدیریت کرونا، قرنطینه و تعطیل کامل اعلام نموده اند، در حالی که اقتصاد این کشور ها بسیار پویا و عظیمتر از ایران است و متاسفانه شرایط کرونا در ایران بسیار بدتر و خرابتر از این کشور ها است.

وی ادامه داد: این کشور ها قبل از ایران تعطیلی کامل اعلام نموده اند، در حالی که میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در این کشور ها از ایران بیشتر است، با آنالیز این مسائل همه اعضای کمیته علمی ستاد ملی کرونا اتفاق نظرشان این بود که باید 10 روز تعطیلی کامل در مناطق قرمز اعلام گردد و حتی یک نفر مخالف هم نداشتیم، بنابراین یک متن دقیق نوشته شد و پیشنهاد تعطیلی را به ستاد ملی کرونا فرستادیم، رونوشت آن را هم به دفتر رهبر معظم انقلاب فرستادیم، هدف ما این است که توجه مسئولان و دولتمردان را به این مساله جلب کنیم که حفط جان مردم اکنون مهمترین اولویت کشور است.

وی گفت: ویروس جهش یافته انگلیسی کرونا مهمان ناخوانده ای است که از چند ماه قبل موارد تک گیر آن در کشور مشاهده شد، اما اکنون به قدری این ویروس در کشور گسترش یافته و منتشر شده که به نظر می آید، این نوع ویروس، گونه غالب کرونا در کشور محسوب می گردد، به طوری که هیچ یک از استان های کشور از آسیب ویروس بریتانیایی کرونا در امان نمانده است.

مردانی ادامه داد: ویروس کرونای انگلیسی خیلی سریع از یک فرد به فرد دیگر انتقال پیدا می نماید، سرعت انتقال و شدت سرایت آن نسبت به ویروس چینی کرونا بسیار بیشتر و میزان سرایت آن تا حدود 70 درصد بیشتر است. بیشتر موارد ابتلا به این بیماری به صورت خانوادگی است و شواهد نشان می دهد که به نوعی به صورت جمعی و گروهی افراد را مبتلا می نماید. به عنوان مثال در یک مراسم خانوادگی در تهران که 43 نفر حضور داشتند همه 43 نفر مبتلا شدند.

این فوق تخصص عفونی گفت: نکته بسیار مهم دیگر در خصوص ویروس کرونای انگلیسی این است که بر خلاف ویروس ووهان، با انتشار ویروس انگلیسی، جوانان زیر 20 سال و بچه ها بیشتر گرفتار می شوند و به خصوص افراد سالمند، بیماران خاص و افرادی که ضعف ایمنی بدن دارند بسیار بیشتر در معرض خطر هستند و بیشتر این افراد که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، به بستری در بیمارستان احتیاج پیدا می نمایند.

مردانی ادامه داد: مجموع شواهد نشان می دهد که ویروس کرونای انگلیسی گونه غالب در ایران شده و بیشتر استان های کشور و مراکز استان ها از جمله تهران، کرج، زنجان، اصفهان، ایلام، خرم آباد و اراک را گرفتار نموده و همه این استان ها شرایط قرمز پیدا نموده اند. به همین علت اعضای کمیته علمی ستاد ملی کرونا به اتفاق آرا طی نامه ای به ستاد ملی کرونا درخواست نموده اند که در این مناطق تعطیلی 10 روزه اعمال گردد تا بتوانیم با افزایش موارد ابتلا که واقعا همه بیمارستان های کشور را درگیر نموده، مدیریت کنیم.

بیمارستان ها از بیماران کرونا پر شده اند

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اکنون همه بیمارستان هایی که بیمار کرونایی پذیرش می نمایند، از این بیماران پر است، تخت های آی سی یو کاملا پر هستند و تخت های بستری این بیمارستان ها در حال پر شدن است و بسیاری از آن ها دیگر توان پذیرش بیمار جدید ندارند، از بسیاری از بیماران که با من تماس می گیرند و برای بستری بیمارشان یاری می خواهند، خجالت می کشم، زیرا وقتی آنان را به یک بیمارستان معرفی می کنم، به آنان می گویند، جا نداریم و امکان پذیرش وجود ندارد.

وی اضافه نمود: توان کادر درمان هم حدی دارد، بنابراین باید مردم به هشدار ها توجه نمایند، قبل از عید به مردم هشدار دادیم که اصلا به سفر نروند، اما عده زیادی از مردم توجه نکردند. به سفر رفتند و این مسئله به گردش بیشتر ویروس در کشور دامن زده است.

مردانی ادامه داد: اکنون به مردم و به خصوص افرادی که بیماری زمینه ای دارند، هشدار می دهیم که اصلا از خانه بیرون نیایند و تا جای ممکن از ظرفیت دورکاری و خدمات از راه دور و اینترنتی استفاده نمایند یا از محل کار خود استراحت پزشکی بگیرند تا میزان ابتلا به بیماری در کشور کم گردد.

وی گفت: راه پیشگیری از انواع ویروس کرونا معین است و تقریبا همه مردم آن را می دانند، مهمترین این اقدامات شست و شوی مداوم دست ها با آب و صابون و دوم رعایت فاصله اجتماعی در اماکن عمومی است در حالی که متاسفانه مراکز خرید، میادین میوه و تره بار، رستوران ها و اغذیه فروشی ها و وسایل حمل و نقل عمومی به شدت شلوغ هستند. مساله بسیار مهم دیگر استفاده از ماسک در تمام مدت تردد در خارج از منزل است، گرچه احتمال انتقال بیماری از سطوح کمتر شده، اما انتقال هوابرد ویروس کرونا بسیار جدی است و مهمترین راه پیشگیری از آن استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به جد از مردم می خواهیم از رفتن به مسافرت پرهیز نمایند، قبلا اعلام می کردیم که از مسافرت های غیر ضرروی پرهیز نمایند اکنون اعلام می کنیم حتی مسافرت های ضروری را هم به تعویق بیاندازید، حتی سفر های مذهبی را هم به تعویق بیاندازید، از راه دور هم می گردد به آستان مقدس امام رضا (ع) عرض ارادت کرد، حتی پدر عظیم ها و مادر عظیم ها فرزندان و نوه ها را دعوت ننمایند و از شرکت در هر تجمعی خودداری نمایند.

وی اضافه نمود: ستاد ملی مقابله با کرونا در مصوبه ای به ادارات ابلاغ نموده که کارمندان با حداقل ممکن در محل کار حاضر شوند و اغلب از ظرفیت دورکاری استفاده نمایند، همه این اصول باید در کنار هم رعایت گردد تا بتوانیم از مرحله بسیار سخت شیوع کرونا عبور کنیم.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت تا به امروز یک میلیون و 963 هزار و 394 به طور قطعی به کرونا مبتلا شده اند و از این تعداد 63 هزار و 506 جان باخته اند آمار جانباختگان کرونا بعد از نوروز دوباره سه رقمی شده و دیروز تعداد 174 فوتی سبز شد و رکورد مبتلایان روزانه کرونا نیز با شناسایی ابتلای قطعی 17 هزار و 430 بیمار جدید شکسته شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تعطیلی 10 روزه برای عبور از شرایط وخیم کرونا لازم است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی 10 روزه برای عبور از شرایط وخیم کرونا لازم است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید