آموزش درست کردن 2 مدل سبزه فانتزی برای هفت سین

به گزارش وبلاگ لین هوان، سبزه یکی از ملزومات سفره عید نوروز است که مدل و تزئین آن می تواند سفره هفت سین را زیبا تر کند. در اینجا دو سبزه فانتزی مدل سر آدمک و مدل سبزه معلق را می توانید بیاموزید.

آموزش درست کردن 2 مدل سبزه فانتزی برای هفت سین

وبلاگ لین هوان | سرویس خانه داری - وبلاگ لین هوان در این آموزش 2 روش درست کردن سبزه فانتزی را به شما می آموزد و تمام مراحل آن را همراه با تصویر شرح داده است. با این سبزه های فانتزی هفت سین می توانید عید زیباتری داشته باشید.

روش درست کردن سبزه آدمکی

برای درست کردن این مدل سبزه فانتزی به جوراب نازک، خاک اره یا خاک گلدان مناسب و مقداری بذر شاهی یا علف احتیاج دارید.

1- ابتدا مقداری خاک گلدان را درون یک جوراب نازک بریزید. سپس ته جوراب را با یک کش ببنید، ولی آن را سفت نکنید، زیرا این کش موقتی است.

2- تکه ای از خاک و جوراب را در مرکز سر آدمک گرفته و دورش را با کش محکم ببندید تا بینی آدمک تشکیل گردد.

3- برای درست کردن گوش ها نیز همین کار را تکرار کنید، سپس چشم های آدمک را بچسبانید یا با ماژیک آن ها را بکشید.

4- کش بالای جوراب را باز کنید و درون آن روی خاک مقداری تخم شاهی یا تخم علف بریزید. اگر می خواهید مو های عروسک حالت خاصی داشته باشد می توانید بذر ها را با طرح خاصی روی خاک ها قرار دهید.

5- حال سبزه فانتزی خود را در جای مناسبی که نور داشته باشد قرار بدهید و هر روز روی قسمت بذر ها آب بپاشید. پس از 8 الی 10 روز سبزه ها رشد می نمایند و از داخل جوراب بیرون می آیند. وقتی بذر ها به اندازه کافی رشد کردند می توانید آن ها را کوتاه و منظم کنید.

نکته: می توانید به جای این که تخم بذر را داخل جوراب قرار دهید از بذر های لعاب دار مثل خاکشیر بهره ببرید. ابتدا بذر ها را 5 الی 6 ساعت خیس نموده و سپس آن ها را روی جوراب بمالید. با این روش طرح منظم تری را می توانید روی عروسک بکشید.

6- می توانید آرایش های مختلفی به مو های سبزه فانتزی خود بدهید.

روش درست کردن سبزه فانتزی معلق

برای درست کردن این مدل جدید از سبزه فانتری به فویل، ورق فلزی، پنبه، پارچه تنظیف، بذر و سبد احتیاج دارید. برای این مدل سبزه بهتر است از بذر های لعاب دار مثل بذر خاکشیر، بذر شاهی و بذر منداب بهره ببرید.

1- ابتدا بذر را به مدت 5 الی 6 ساعت با آب بخیسانید.

2- یک ورق فلزی را به خاتمهی سبد وصل کنید (به جای سبد از هر نوع وسیله تزئینی دیگر می توانید بهره ببرید.) و طرف دیگر آن را به سطح یک تکه چوب محکم ببندید.

3- دور میله را با فویل آلومینیومی بپوشانید و یک لایه ضخیم از پنبه دور فویل بپیچید. برای این کار می توانید پنبه را روی فویل قرار دهید و یک نخ را دور آن بپیچید تا محکم گردد.

4- اکنون روی پنبه یک لایه پارچه تنظیف بکشید و روی آن را کمی خیس کنید.

5- حال بذر ها که حالت ژله ای پیدا نموده اند را به آرامی روی سطح پارچه بمالید طوری که بذر ها همه جای آن به طور یکسان پخش بشوند.

6- وقتی به طور کامل بذر ها را روی پارچه قرار دادید دوباره سطح آن را کمی خیس کنید.

7- یک نایلون شفاف را برداشته و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید و با فاصله روی بذر ها قرار دهید تا سطح آن ها مرطوب بماند. در این حالت سبزه را در محیط معمولی و به دور از نور آفتاب قرار دهید.

8- در دو روز اول 3 مرتبه در روز با آب پاش بذر ها را آبیاری کنید.

9- روز سوم که بذر ها جوانه زد و به رنگ سبز کم رنگ در آمد می توانید روکش پلاستیکی آن را بردارید؛ و سبزه را 2 بار در روز آب بدهید. وقتی نایلون را برداشتید یک روز دیگر سبزه را در همان محیط قرار دهید.

10- از روز بعد می توانید سبزه را چند ساعت در روز مقابل نور آفتاب و در هوای آزاد بگذارید. در این مرحله سبزه احتیاج به روزی یکبار آب دهی دارد.

توجه: بذر شاهی در 6 روز و بذر منداب در 4 روز آماده می گردد. انواع بذر سبزه عید را باید با توجه به زمان کاشت آنها انتخاب کنید.

در خاتمه امیدواریم شما هم تجربیات و نکات خود را پیرامون درست کردن سبزه فانتزی برای هفت سین با ما و سایر همراهام مجله وبلاگ لین هوان به اشتراک بگذارید. همچنین مطالعه مطلب آموزش کاشت سبزه در آب برای عید نوروز نیز برای شما خالی از لطف نیست.

منبع: ستاره

به "آموزش درست کردن 2 مدل سبزه فانتزی برای هفت سین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش درست کردن 2 مدل سبزه فانتزی برای هفت سین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید