علائم آلزایمر چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

به گزارش وبلاگ لین هوان، آلزایمر بیماریی مغزی است که نشانه های ابتدایی ابتلا به آن کاهش تمرکز، تکرار جملات و تغییرات رفتاری می باشد. در این مطلب بطور کامل با علائم آلزایمر آشنا خواهید شد. رژیم غذایی، تحریک دهن و... از راه های جلوگیری از آلزایمر بشمار می آیند. اگر هر یک از علائم آلزایمر را در خود مشاهده کردید بسادگی از کنار آن عبور نکنید.

علائم آلزایمر چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

آلزایمر، نشانه ها و پیشگیری: آلزایمر، یک بیماری مغزی و نوعی زوال عقل است. این بیماری سبب ایجاد مسائلی در حافظه، تفکر و رفتار می گردد. علائم این بیماری معمولا با سرعت کندی رشد می نماید و در صورت نادیده دریافت علائم، در طول زمان شدید تر می گردد. با شدت بیماری، اثرات آن در کار های روزانه وارد شده و بیمار را تا حد زیادی به دیگران و اطرافیان وابسته می نماید. این وابستگی مربوط به انجام امور روزانه و شخصی است که فرد دیگر قادر به انجام آن ها نیست.

واضح است هر چه بیماری زودتر تشخیص داده گردد، درمان و کنترل آن نیز راحت تر خواهد بود؛ لذا ضروری است نشانه های ابتدایی آلزایمر را شناخته و از این بیماری پیشگیری کنید. 10 نشانه از مهمترین نشانه های بیماری آلزایمر، به توضیح زیر می باشد.

1- از دست دادن حافظه بگونه ای که زندگی روزمره شما مختل گردد

یکی از علائم شایع این بیماری، کاهش قدرت حافظه است؛ خصوصا فراموش کردن موضوعاتی که به تازگی آن ها را یاد گرفته اید؛ موارد دیگر فراموش کردن وقایع یا تاریخ های مهمی است که شما با آن ها سر و کار دارید، بطوری که این موضوعات را بارها و بارها از اطرافیان خود پرس وجو نمائید یا لازم باشد آن ها را به وسیله یاداورهای الکترونیکی همانند Reminder گوشی به همراه داشته باشید.

2. داشتن چالش در برنامه ریزی و حل مسائل

بعضی از افراد ممکن است تغییراتی را در توانایی و کاهش تمرکز خود برای توسعه و پیگیری یک طرح یا انجام امور محاسباتی داشته و آن را بطور جدی در خود احساس کنند. این افراد ممکن است در فرایند دنبال کردن یک دستورالعمل یا پیگیری صورتحساب های ماهانه شغلی خود احساس ضعف و ناتوانی داشته و با مساله تمرکز بر روی امور مشکل داشته باشند و لازم باشد برای انجام کار های خود وقت بیشتری نسبت به گذشته صرف کنند. باید بدانید احتمالاً این افراد به علائم آلزایمر مبتلا هستند.

3. مشکل داشتن با انجام وظایف آشنا در محل کار، خانه یا در اوقات فراغت

افراد مبتلا به آلزایمر معمولا انجام کارهای روزانه را سخت می یابند؛ بطوری که گاهی اوقات ممکن است با رانندگی به مکان های آشنا همانند محل کار خود، مدیریت بودجه در محل کار و یا به یاد آوردن قوانین بازی مورد علاقه خود مشکل داشته باشند. گاهی ممکن است با افزایش سن، فرد توانایی کار کردن با وسایل برقی و دیجیتال را از دست بدهد. به عنوان مثال فردی که قبلا تنظیمات مایکروویو یا تلویزیون را انجام می داده، اکنون در این امور کم توان یا ناتوان شده است.

4. احساس سردرگمی با موضوع زمان و مکان

گاهی ممکن است فرد فراموش کند در چه مکان و زمانی حضور دارد. در اینگونه موارد، معمولاً فرد از اطرافیان خود، زمان و مکان فعلی را می پرسد. هشیار باشید که این بروز این موضوع از علائم آلزایمر است.

5. اختلال در دید از علائم آلزایمر است

برای بعضی از افراد، داشتن مسائل بینایی از علائم آلزایمر در آنهاست. آنها ممکن است با خواندن، تخمین مسافت و معین رنگ مشکل داشته باشند که این موضوع ممکن است مسائلی در رانندگی برای آن ها ایجاد کند.

6. مسائل جدید با کلمات، در حال صحبت کردن و یا نوشتن

افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است با پیوستن به یک مکالمه یا ادامه دادن آن مشکل داشته باشند. آنها ممکن است در وسط مکالمه متوقف شوند و یا اینکه ندانند چگونه باید گفتگوی خود را ادامه دهند و مدام کلمات مشابه را به جای هم بکار ببرند.

7. گم کردن اشیا

افرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اشیاء را در مکان های غیرمعمول قرار دهد. آنها ممکن است همه چیز را گم کنند و قادر به بازگشت به مراحلی که آن شی را در جایی قرار داده اند نباشند و بدین طریق نمی توانند شی گم شده را پیدا کنند. گاهی اوقات ممکن است دیگران را به دزدی متهم کنند و یا حتی خودشان به دزدی متهم شوند و این موضوع ممکن است با گذر زمان بیشتر رخ دهد.

8. ضعف در قضاوت و تصمیم گیری

افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است تغییراتی در تصمیم گیری یا قضاوت های خود تجربه کنند. به عنوان مثال در برخورد با بعضی از موضوعات ممکن است قضاوت ضعیفی از خود نشان دهند یا در تصمیم گیری مستاصل باشند. همچنین آنها ممکن است توجه کمتری به مراقبت از خود و تمیز نگه داشتن خود داشته باشند. فردی که توانایی انجام امور شخصی و بهداشتی خود را از دست داده است، ممکن است به علائم آلزایمر مبتلا شده باشد.

9. ترک کار یا فعالیت های اجتماعی

فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است خود را از سرگرمی ها، فعالیت های اجتماعی، پروژه های کار یا ورزش حذف کند. آنها ممکن است با حفظ و دنبال کردن تیم ورزشی مورد علاقه خود و یا با به یاد آوردن مراحل تکمیل سرگرمی مورد علاقه خود مشکل داشته باشند. همچنین ممکن است بخاطر تغییراتی که در خود احساس نموده اند از بودن در اجتماع امتناع کنند.

10- تغییر در خلق و شخصیت

خلق و خوی افراد مبتلا به آلزایمر می تواند تغییر کند. آنها می توانند گیج، مشکوک، افسرده، ترسناک و مضطرب شوند. آنها ممکن است به راحتی در خانه، محل کار، با دوستان یا در مکان هایی که خارج از منطقه راحتی خود هستند، ناراحت شوند. بنابراین مشکوک شدن به محیط، افسردگی، گوشه گیری، عصبانیت، پرخاشگری و اضطراب می توانند از علائم آلزایمر باشند.

تکنیک های پیشگیری از آلزایمر

با تسریع فرایند ابتلا به آلزایمر در دنیا، اقدامات پیشگیرانه نیز سرعت یافته است. بسیاری از اقدامات پیشگیرانه از این بیماری، بسیار راحت بوده و می توان به صورت اعمال روزانه، آن ها را انجام داد. در ادامه به مهمترین و موثرترین این اقدامات اشاره شده است:

1. تحرک: بر اثر ورزش منظم و تحرک بدنی، می توان تا 50 درصد خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش داد. شنا، پیاده روی و حرکات تعادلی به تحریک مغز و افزایش کارایی آن یاری به سزایی میکند.

2. فعالیت اجتماعی: هیچ فردی در انزوا رشد نمی نماید. شما می توانید با ایجاد شبکه ای از روابط جدید و حضور در فعالیت های اجتماعی، چالش های جدید و مفیدی برای ذهن خود ایجاد کنید. این چالش ها مغز شما را به فعالیت های فکری تحریک و از زوال آن جلوگیری می نماید.

3. رژیم غذایی سالم: عادات غذایی شما در محافظت از مغز تاثیر به سزایی دارد. بین اختلالات متابولیکی و سیستم های پردازش مغز، ارتباط قوی و موثری وجود دارد. رژیم غذایی مدیترانه ای، تاثیر فوق العاده ای در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر دارد. رژیم مدیترانه ای از مقدار زیادی سبزیجات، لوبیا، دانه غلات، ماهی و روغن زیتون تشکیل شده است.

4. تحریک ذهنی: سعی کنید مغز خود را به چالش بکشید. این چالش می تواند به وسیله یادگیری یا حل جدول باشد؛ خوب است به عنوانی تمرین یادگیری، نام پایتخت 30 کشور دنیا را حفظ کنید. حتی می توانید با بازی های استراتژیک و معمایی، ذهن و فکر خود را به صورتی لذت بخش درگیر کنید.

5. خواب کافی: افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند از اختلالات خواب رنج می برند. کم و زیاد خوابیدن، عامل خطری مهم و مؤکّد در خصوص آلزایمر است. ساعت خواب خود را تنظیم کنید. ریتم خواب و بیداری خود را با ساعت دانش آموزی تنظیم کنید. بهترین ساعت خواب و بیداری را رعایت کنید تا بتوانید از حداکثر کارایی مغزتان در زمان های بیداری بهره ببرید.

6. مدیریت استرس: امروزه زندگی بدون استرس وجود ندارد؛ اما می توان استرس را کنترل کرد. پارک، پیاده روی و یوگا از روش های موثر در کنترل استرس است. زمانی را برای تفریح خود در نظر بگیرید تا بتوانید از استرس ها فاصله گرفته و آرامش را به ذهن خود هدیه دهید.

7. ترک سیگار و الکل: اگر سیگار می کشید، بدانید که یکی از مهمترین عوامل بروز آلزایمر را در جیب خود به همراه دارید. افراد سیگاری بیش از 80% افراد غیرسیگاری، به آلزایمر مبتلا می شوند. اما خبر خوب این است که پس از ترک سیگار و الکل، تقریباً بلافاصله گردش خون بهبود یافته و نشانه ها و اثرات این دو ماده بر بدن، کمرنگ تر می گردد.

8. بیماری های قلبی عروقی: چندین بیماری شناخته شده است که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد. دیابت، بیماری های قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، دیابت و کلسترول، از جمله بیماری های مهمی هستند که ممکن است تا 80% خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند.

9. ضربات وارده به سر و مغز: از سر و مغز خود محافظت کنید. ضربه ای که به سر شما وارد می گردد، ممکن است حافظه شما را تحت تاثیر قرار دهد.

همیشه به خاطر داشته باشید:پیشگیری، بهتر و راحت تر از درمان استمنبع: setare.com

به "علائم آلزایمر چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم آلزایمر چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید