دانشمندان کوچک ترین گره دنیا را زدند!

به گزارش وبلاگ لین هوان، زومیت نوشت: دانشمندان با ایجاد کوچک ترین و سفت ترین گره جهان که از 54 اتم تشکیل شده، رکورد قبلی ثبت شده در کتاب رکوردهای جهانی گینس را شکسته اند.

دانشمندان کوچک ترین گره دنیا را زدند!

دانشمندان به طور تصادفی کوچکترین و سفت ترین گره بسته شده تا به امروز را که فقط حاوی 54 اتم است، ایجاد کردند. این درهم تنیدگی میکروسکوپی از نوع سه پره، یعنی ساده ترین نوع گره های غیرساده با سه محل تقاطع و فاقد انتهای آزاد است.

براساس مقاله نوی که در مجله Nature Communications منتشر شده است، گره فلزی تازه تشکیل شده حاوی طلا است و حتی خودبه خود ایجاد می شود. این گره علاوه بر آنکه کوچک ترین در نوع خود است، تنگ ترین گره تا به امروز بسته شده نیز محسوب می شود. قدرت گره با نسبت BCR (ستون فقرات به تقاطع) اندازه گیری می شود و اندازه کمتر نشان دهنده سفت تر بودن است.

به گزارش ساینس آلرت، در سال 2020، شیمیدانان در چین زنجیره ای متشکل از 69 اتم را آموزش دادند تا سه بار از روی هم عبور و گره سه پره را ایجاد کند. گره ایجادشده در سال 2020 دارای BCR برابر 23 بود؛ اما BCR گره نو 18 است.

ساختار کوچک ترین گره ای که تا به امروز از طریق دانشمندان ایجاد شده است.

بیشتر گره های مولکولی ارگانیک دارای BCR بین 27 تا 33 هستند. درحالی که کارشناسان اطمینان ندارند چقدر می توانند گره های تک رشته ای را کوچک تر یا سفت تر کنند، طبق محاسبات شیمی کوانتومی، پایدارترین ساختار سه پره حدود 50 مولکول طول دارد؛ بدان معنا که به محدوده تئوری آن نزدیک شده ایم.

مانند بسکمک از پشرفت های علمی، دستاورد اخیر نیز حاصل تصادفی خوش موقع بود. پودفات و همکارانش در آزمایشگاه روی ایجاد استیلیدهای فلزی کار می کردند که آلکین هایی (نوعی هیدروکربن) هستند که هیدروژن از انتهای آن ها حذف شده است. محصول نهایی بسیار مفید است، زیرا می تواند به دانشمندان در انجام واکنش های شیمیایی آلی کمک کند.

هنگام اتصال استیلید طلا با ساختار کربنی دیگری به نام لیگاند دی فسفین، تیم به طور غیرمنتظره ای سه پره ای را به جای زنجیره طلا ایجاد کرد. درواقع، یکی از واکنش ها زنجیره طلایی را تولید کرد که خودبه خود به شکل شبدر سه برگ گره خورد. ریچارد پودفات، از نویسندگان مقاله و شیمیدان در دانشگاه وسترن انتاریو گفت: این سیستمی کاملا پیچیده است و صادقانه بگویم، نمی دانیم چگونه اتفاق می افتد.

از سال 1989، شیمیدانان سعی داشته اند با هدایت زنجیره های مارپیچ به کمک یون های فلزی، گره های مولکولی را ایجاد کنند. برای مثال، در مطالعه سال 2020 که قبلا به آن اشاره شد، شیمیدانان با استفاده از اتم های فلزی برای تاکردن و بافتن رشته مولکولی سفت ترین گره سه پره در آن زمان را ایجاد کردند. وقتی در انتهای فرایند، اتم های فلزی حذف می شوتد، دیگر نمی توان گره را باز کرد.

دستاورد اخیر، پژوهشگران را بیش از هر زمان دیگری به گره های میکروسکوپی که به طور طبیعی در دی ان ای، آران ای و پروتئین های بدن ما تشکیل می شوند، نزدیک می کند.

گره های مولکولی که سنتز آن ها چالش های زیادی را به همراه دارد، نقش های مهمی در ساختار و عملکرد پروتئین و همچنین در مواد مولکولی مفید دارند. به عنوان مثال، ساختارهای گره برای پیوند دی ان ای، آران ای و پروتئین ها بسیار مهم هستند. کشف اسرار گره ها می تواند کاربردهایی در دنیای واقعی نیز داشته باشد و به ساخت پلاستیک های کارآمدتر و ایجاد انوع نو شیمی درمانی کمک کند.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "دانشمندان کوچک ترین گره دنیا را زدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان کوچک ترین گره دنیا را زدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید