بالارفتن تورم در ایام کرونا

به گزارش وبلاگ لین هوان، نرخ تورم ماهانه در دومین ماه سال به 2.5 درصد رسید؛ عددی که در قیاس با فروردین رشد 0.4 درصدی را نشان می دهد.

بالارفتن تورم در ایام کرونا

به گزارش وبلاگ لین هوان، در ماه گذشته نرخ تورم جهت افزایشی را ادامه داد. نرخ تورم ماهانه که تا 0.8 درصد در دیماه سال گذشته افول نموده بود، با قرار دریافت در یک شیب افزایشی، در اردیبهشت 99 به 2.5 درصد رسیده است. پس از شیوع کرونا در کشور، تورم ماهانه یک نمودار افزایشی را ثبت نموده است، آن هم در حالیکه بخشی از تقاضای کل متاثر از کرونا از بین رفته است. داده های مرکز آمار نشان می دهد که غیرخوراکی ها و خدمات بوده اند. گروه حمل و نقل با ثبت تورم ماهانه 8.6 درصدی، بیشترین افزایش قیمت را در اردیبهشت ماه ثبت نموده است.

شرایط تورم نقطه ای

به گزارش مرکز آمار، منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ماه 1399 به عدد 21,0 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 21.0 درصد بیشتر از اردیبهشت 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده­اند.

نرخ تورم نقطه ای اردیبهشت ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1,2 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1,3 واحد درصدی به 12.0 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش 1.0 واحد درصدی به 25.7 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 21,3 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1,1 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 19,3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1,2 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت 1399 به 2,5 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.4 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 0.4 درصد و 3.5 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 2,6 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 0.6 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 2.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.0 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 29,8 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.4 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری 29,7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 2,2 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 30,8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3,1 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه نان و غلات (انواع برنج خارجی)، گروه میوه و خشکبار (لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب، پرتقال)، و گروه قند و شکر و شیرینی (قند، شکر) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه حمل و نقل (انواع اتومبیل سواری)، گروه مبلمان و لوازم خانگی (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه تفریح و فرهنگ (تبلت، لپ تاپ و تجهیزات رایانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین گروه سبزیجات (پیاز، بادمجان، فلفل دلمه ای، خیار و گوجه فرنگی) و گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

منبع: اقتصادنیوز

به "بالارفتن تورم در ایام کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالارفتن تورم در ایام کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید