یک وعده غذایی با ماهی چند؟

به گزارش وبلاگ لین هوان، آیا واقعا می توان ماهی را در سبد معیشتی خانوار ها جا داد؟ رئیس جمهوری که از سوق مردم به سمت ماهی گفت و این موضوع به بحث داغ شبکه های اجتماعی تبدیل شد. آیا اختلاف قیمت ماهی با گوشت و مرغ زیاد است؟ این گزارش می گوید خیر.

یک وعده غذایی با ماهی چند؟

به گزارش دنیای اقتصاد، اختلاف تهیه یک وعده غذایی برای خانواده ای چهارنفره با مرغ، ماهی یا گوشت زیر 40 هزار تومان است. این در حالی است که با نگاهی اجمالی به گزارش مرکز آمار ایران می توان دریافت مشکل در سمت عرضه نیست، بلکه قدرت خرید مردم که تقاضا را تقویت می کند به شدت کم شده است.

ماهی فروشان چه می گویند؟

در میادین میوه وتره بار شهرداری که اقلام اساسی با نرخ مصوب عرضه می شود بازار ماهی داغ تر از فروشگاه های آزاد سطح شهر است، البته در این میادین اغلب ماهی هایی مثل آزاد شمال، قزل الای پرورشی و کپور عرضه می شوند. یکی از فروشنده های ماهی در بازار قزل قلعه می گوید تقاضای ماهی یک پنجم مرغ است: ماهی نسبت به مرغ گران تر است. الان هم مردم بیشتر مرغ می خرند تا ماهی. هنوز مشتری ماهی داریم، اما نسبت به قبل یک دوم شده است. بازار ماهی شب عید داغ بود، اما الان مثل پارسال سوت وکور شده است. او می گوید در آستانه شب عید روزانه بالای 200 کیلو ماهی می فروختیم الان رسیده به روزی 50 کیلو. آن هم شاید.

به عقیده این فروشنده دلیل اصلی عدم تمایل مردم به خرید ماهی قدرت پایین خرید است وگرنه قیمت ماهی زیاد نیست. الان قیمت گوشت به 130 هزار تومان رسیده، اما مشتری می تواند ماهی قزل آلا را کیلویی 50 هزار تومان بخرد. ذائقه مردم هم بی تاثیر نیست، اما واقعا پول ندارند.

در فروشگاه های سطح شهر شرایط بدتر است. یکی از کسبه جمالزاده شمالی می گوید تقاضا برای ماهی به یک پنجم رسیده است. او می گوید: نسبت به سه سال پیش فروش ماهی به یک پنجم رسیده، چون گران است. او در مقابل این موضوع که برخی می گویند از گوشت قرمز ارزان تر است می گوید: درسته که ارزان تر است، اما موضوع مابقی احتیاجات مردم هم هست. وقتی هزینه های زندگی افزایش پیدا کند اولویت ها تغییر می کند.

به گفته این فروشنده هم اکنون بیشتر تقاضا در بازار ماهی سمت ماهی قطعه شده است. موضوع این است که مثلا شما توان خرید دو کیلو گوشت قرمز نداری یک کیلو می خری؛ اما ماهی را باید یکجا خرید با سر و دم به همین دلیل هزینه خریدش بیشتر می شود. البته قبلا هم ماهی قطعه شده فروش می رفت، اما ذائقه مشتری های من بیشتر سمت خرید ماهی درسته و سالم بود. الان همان یک پنجم که مانده ماهی را قطعه شده می خرند.

یک وعده سبزی پلو ماهی چند؟

برای یک وعده سبزی پلو ماهی برای یک خانواده چهارنفره چه میزان باید هزینه کرد؟ اگر برای این خانواده 600 گرم برنج ایرانی با متوسط قیمت کیلویی 35 هزار تومان و یک کیلو ماهی قزل الا کیلویی 50 هزار تومان درنظر بگیریم، هزینه این اقلام 71 هزار تومان تمام می شود که با احتساب 20 هزار تومان مابقی ملزومات مثل روغن و سبزی می توان 91 هزار تومان را حداقل هزینه تمام شده یک وعده سبزی پلو ماهی یک خانواده 4 نفره در نظر گرفت.

همین وعده غذایی با گوشت قرمز چند آب می خورد؟ اگر اینجا هم هزینه برنج و ملزومات دیگر را 40 هزار تومان درنظر بگیریم و برای چهارنفر 500 گرم گوشت گوسفندی، هزینه تهیه این وعده غذایی با گوشت گوسفندی 130 هزار تومانی 105 هزار تومان تمام می شود. این میزان برای چلوگوشت درنظر گرفت شده و برای خورشت مقدار گوشت به 300 گرم کاهش می یابد.

در همین وعده اگر از مرغ استفاده کنیم و برای یک وعده این خانواده یک کیلو مرغ درنظر بگیریم، هزینه مرغ این وعده 24 هزار و 900 تومان که 25 هزار تومان درنظر می گیریم. با این فرض هزینه یک خانواده چهارنفره برای یک وعده چلومرغ 65 هزار تومان تمام می شود.

همینطور که از جدول بالا مشخص است هزینه تهیه یک وعده غذای خانواده ای چهار نفره با سه محصول پروتئینی متفاوت اختلاف زیادی ندارد. این وعده با مرغ که ارزان ترین کالای پروتئینی است 65 هزارتومان تمام می شود در حالی که همین وعده با گوشت گوسفندی 40 هزار تومان بیشتر هزینه دارد. تهیه همین وعده با ماهی قزل آلا حدود 90 هزار تومان هزینه دارد که 25 هزار تومان از مرغ بیشتر و 15 هزار تومان از گوشت گوسفندی کمتر است.

تورم کالا های اساسی

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران قیمت کالای اساسی نسبت به دو سال پیش بیش از 50 درصد رشد کرده است. برای مثال در گزارش این سازمان آمده که برنج ایرانی در اسفند سال گذشته 35 هزار تومان فروخته شد که نسبت به اسفند 97 بیشتر از 74 درصد رشد کرده است. همینطور گوشت گوسفندی که در اسفند پارسال 130 هزار تومان و گوشت گوساله که 116 هزار تومان فروخته شدند نسبت به مدت مشابه در سال 97 به ترتیب 37 و 42 درصد رشد قیمتی داشته اند.

گوشت مرغ که 25 هزار تومان فروخته می شود نسبت به اسفند 97، 100 درصد و ماهی قزل الا که 49 هزار تومان قیمت خورد با 67 درصد رشد نسبت به اسفند 97 فروخته شد. با نگاهی گذرا به قیمت ها و تورم کالا های اساسی کاشف به عمل می آید که اختلاف یک وعده غذایی با مرغ، ماهی یا گوشت قرمز تفاوت قیمتی زیادی ندارد، اما اختلاف جیب مردم با این اقلام به شدت زیاد است؛ دقیقا امری که باعث شده این روز ها ماهی سر سفره به سوژه کاربران شبکه های اجتماعی بدل شود.

منبع: فرارو

به "یک وعده غذایی با ماهی چند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک وعده غذایی با ماهی چند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید