چگونه برای رزرو ویلچر در فرودگاه اقدام کنیم؟

به گزارش وبلاگ لین هوان، شرکت های هواپیمایی در مسیر رقابت با یکدیگر برای جذب مسافران بیشتر، انواع روش ها مانند بالا بردن کیفیت هواپیماها و بهبود خدمات را به کار می گیرند. به روز کردن هواپیما به علت هزینه بسیار بالایی که دارد، در بازه های زمانی کوتاه مدت امکان پذیر نیست و این کار در کل توجیه مالی ندارد. راه حل دیگری که در دسترس شرکت های هواپیمایی قرار گرفته است، بهبود خدماتی است که ارائه می دهند. این خدمات موارد بسیار گوناگونی را شامل می شوند که بسته به شرکت هواپیمایی متفاوت هستند و لزوما در تمامی این ایرلاین ها شاهد همه این خدمات نخواهید بود. سرویسی که در این مقاله از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم درباره آن صحبت کنیم، شرایط رزرو ویلچر در فرودگاه است. پس با ما همراه باشید.

چگونه برای رزرو ویلچر در فرودگاه اقدام کنیم؟

موردی که در این مقاله از مجله گردشگری وبلاگ لین هوان قصد داریم به معرفی آن بپردازیم و جزئیات آن را مورد آنالیز قرار دهیم، خدمات ویلچر پرواز است. این خدمت مورد احتیاج همه نیست ولی یکی ار موارد واجبی است که هر ایرلاینی باید به آن توجه خاصی داشته باشد تا بتواند احتیاج این دسته از مسافران را نیز رفع کند.

چه کسانی می توانند از خدمات رزرو ویلچر در پرواز استفاده نمایند؟

قبل از آغاز بحث، باید به این نکته بپردازیم که اصولا چه افرادی به رزرو ویلچر در فرودگاه احتیاج دارند و چه کسانی در این دسته بندی قرار می گیرند. همانطور که افراد توان خواه که به صورت دائم به ویلچر احتیاج دارند (بدون آن قادر نخواهند بود که امور روزانه خود را به انجام برسانند)، مخاطب خدمات رزرو ویلچر در پرواز هستند، افراد دیگری نیز ممکن است به واسطه شرایط خاصی که برای آن ها پیش می آید، درخواست این نوع خدمات را داشته باشند.

به عنوان مثال ممکن است فردی به دلیل شکستکی پا، قادر به راه رفتن نباشد یا کهولت سن دلیل عدم توانایی بعضی از افراد در راه رفتن باشد. پس تا اینجای مطلب متوجه این موضوع شدیم که دلایل درخواست این خدمات ممکن است بسیار متنوع باشد.

در ادامه به آنالیز روند درخواست رزرو ویلچر در فرودگاه خواهیم پرداخت و درباره کم و کیف آن نکاتی را ذکر خواهیم کرد.

چگونگی درخواست ویلچر در فرودگاه

به هر دلیلی که درخواست رزرو ویلچر در فرودگاه داشته باشید، این امکان وجود دارد که از راه های مختلف این خدمات را دریافت کنید. در اینجا دو حالت ممکن است برای شما اتفاق بیفتد که در ادامه به شرح این دو حالت خواهیم پرداخت.

درخواست ویلچر بدون ثبت هنگام رزرو بلیط

اولین حالت هنگامی اتفاق خواهد افتاد که شما در زمان رزرو بلیط به این نکته اشاره نکنید که درخواست چنین خدماتی را دارید. در این حالت پس از رسیدن به فرودگاه باید به واحد خدمات مسافرین مراجعه نموده و درخواست ویلچر خود را مطرح کنید. در اغلب موارد در این حالت، مسئول مربوطه پس از هماهنگی کوتاهی، ویلچری را در اختیار شما قرار خواهد داد که می توانید آن را تا پای پلکان پرواز همراه داشته باشید.

اگر ویلچر در همان دقایق در اختیار شما قرار نگیرد، معمولا پس از کمی انتظار، ویلچر در اختیار شما قرار خواهد گرفت. از آنجایی که تعداد ویلچرها محدود است و در بعضی مواقع تعداد درخواست ها بیش زیاد می گردد، باید کمی منتظر بمانید.

ثبت درخواست ویلچر هنگام رزرو بلیط

حالت دوم هنگامی اتفاق خواهد افتاد که شما در زمان رزرو بلیط به این نکته اشاره کنید که احتیاج به خدمات ویلچر دارید. در این حالت درخواست شما از طریق ی که از آن اقدام به خرید بلیط نموده اید، در سیستم شرکت هواپیمایی ثبت خواهد شد.

در سایت وبلاگ لین هوان این امکان برای شما فراهم شده تا درخواست ویلچر را در هنگام رزرو بلیط به ثبت برسانید و با این کار می توانید دست کم از ثبت درخواست خود مطمئن باشید. گفتنی است که ثبت درخواست به معنی تایید نهایی آن نیست.

هنگامی که در زمان رزرو بلیط این درخواست را در سیستم ثبت کنید، سه شرایط در انتظار شما خواهد بود. مطابق با هر یک از این سه شرایط، کدی بر روی بلیط شما درج خواهد شد که در ادامه درباره آن شرح می دهیم.

ویلچر رمپ | WCHR

ویلچر رمپ (Wheelchair Ramp) حالتی است که فرد درخواست دهنده امکان راه رفتن در مسافت های طولانی را ندارد ولی می تواند در راهروی هواپیما جابجا گردد و همینطور امکان بالا و پایین رفتن از پله های هواپیما را دارد. وقتی این کد روی بلیط شما ثبت گردد، پس از رسیدن به فرودگاه یک ویلچر فقط تا پای پلکان هواپیما شما را جابجا خواهد نمود و پس از آن خودتان باید از پله ها بالا رفته، سوار هوا شوید و روی صندلی بنشینید.

ویلچر استپس | WCHS

در حالت ویلچر استپس (Wheelchair Steps) فرد درخواست دهنده امکان راه رفتن در مسیرهای هموار را دارد و تنها نمی تواند از پله بالا و پایین رود. با ثبت این کد روی بلیط، شما تا پای پلکان رفته و پس از آن تیمی مخصوص از طریق یک بالابر شما را به داخل هواپیما منتقل خواهند کرد و مجدد خودتان تا رسیدن به صندلیتان مسیر داخل کابین را طی خواهید کرد.

ویلچر کابین | WCHC

در حالت ویلچر کابین (Wheelchair Cabin Seats) فرد درخواست نماینده توانایی حرکت و بالا و پایین رفتن از پله ها را ندارد و در کل به ویلچر وابسته است. این حالت ویژه ترین شرایطی است که برای رزرو ویلچر در فرودگاه وجود دارد. در این شرایط یک ویلچر شما را تا پای پلکان جابجا خواهد نمود، از طریق یک بالابر به داخل کابین منتقل خواهید شد و پس از آن با یک ویلچر به جای مخصوص خودتان در کابین منتقل خواهید شد.

اقدامات لازم پس از رزرو بلیط با خدمات ویلچر

برای رزرو ویلچر در فرودگاه برترین کار این است که قبل از هر اقدامی با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید و شرایط خودتان را شرح دهید و درخواست های خود را مطرح کنید. با این کار، شرکت هواپیمایی هدایت های لازم را به برترین شکل در اختیار شما خواهد گذاشت.

اما اگر قبل از رزرو بلیط با شرکت هواپیمایی تماس نگرفتید، حتما بعد از رزرو و ثبت درخواست ویلچر، اقدام به برقراری تماس کنید. با این کار در بدترین حالت ویلچر تا پای پرواز شما را همراهی خواهد نمود.

گفتنی است امکان دارد حتی پس از رزرو بلیط و ثبت درخواست ویلچر، نتوانید از خدماتی که انتظار داشتید بهره ببرید و تنها ویلچر رمپ در اختیار شما قرار بگیرد؛ به همین خاطر بهتر است حتما قبل از رزرو بلیط با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید.

نکات مهم رزرو بلیط هواپیما با خدمات ویلچر

-در بسیاری از هواپیماها امکان استفاده از ویلچر نیست، بنابراین بهتر است پس از انتخاب برترین ایرلاین مورد نظر خود، قبل از رزرو بلیط این موضوع را با شرکت هواپیمایی چک کنید.

-ظرفیت خدمات ویلچر کابین محدود است. برای استفاده از آن، باید بلافاصله اقدام کنید.

-در ویلچرهای شخصی که دارای باطری هستند، قطعات آن شامل بدنه و باطری از یکدیگر جدا می شوند. به این ترتیب، باطری با محافظ مناسب در قسمت بار هواپیما قرار می گیرد.

-در بعضی پروازها برای رزرو بلیط با خدمات ویلچر ضروری است فرم پر کنید. بهتر است این موضوع را نیز با هواپیمایی مربوطه آنالیز کنید.

-حتما حداکثر 48 ساعت قبل از پرواز با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید و شرایط رزرو ویلچر در فرودگاه را آنالیز کنید و در خصوص شرایط و الزاماتی که باید رعایت گردد، اطلاعات مورد نظرتان را به دست آورید.

امکان استفاده از ویلچر شخصی داخل کابین وجود دارد؟

در بعضی از پروازها بعد از هماهنگی با شرکت هواپیمایی این امکان وجود دارد.

پس از انتقال به داخل کابین هواپیما چه اتفاقی برای ویلچر شخصی می افتد؟

این ویلچر پس از بسته بندی به قسمت بار هواپیما منتقل شده و تا مقصد در آن جا می ماند.

مهم ترین اقدامی که پس از ثبت بلیط ویلچردار باید انجام گردد، چیست؟

تماس با هواپیمایی مهم ترین اقدامی است که پس از رزرو بلیط باید انجام گردد.

peyman dehghan

منبع: فلای تودی

به "چگونه برای رزرو ویلچر در فرودگاه اقدام کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه برای رزرو ویلچر در فرودگاه اقدام کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید