دنیای تکنولوژی و آنچه در 2020 گذشت

به گزارش وبلاگ لین هوان، تعداد کاربران تیک تاک در سال کرونایی 2020 به حد انفجار رسید. تعداد کاربران فعال ماهانه تیک تاک که اغلب آن ها نوجوان هستند، به 850 میلیون نفر رسید که 100 میلیون نفر از این کاربران امریکایی هستند

دنیای تکنولوژی و آنچه در 2020 گذشت

میترا جلیلی| 2020 به عنوان یکی از سال های حیاتی برای فناوری به ثبت رسید، چرا که در شرایط بحران کرونا، این کمپانی های کوچک و عظیم فناوری بودند که با ارائه سرویس های ضروری به مردم جهان یاری کردند تا بر بخشی از مسائل ناشی از شیوع کرونا غلبه نمایند.

شبکه های اجتماعی و فناوری 5G، اپلیکیشن های مختلف و... هریک در سال 2020 داستانی خواندنی داشتند که در بسیاری از آن ها هم ردپای دونالد ترامپ- رئیس جمهوری امریکا- دیده می گردد که آخرین روز های سکونت در کاخ سفید را می گذراند.

جدال ترامپ با چین

ترامپ در دوران 4 ساله ریاست جمهوری خود نشان داد که به تکنولوژی علاقه چندانی ندارد و تنها خواهان وجود فناوری هایی است که به طور کامل تحت کنترل وی باشند.

ازدعوای وی با شبکه های اجتماعی امریکایی گرفته تا مقابله با کمپانی چینی هوآوی و گسترده تر شدن دامنه آن به سایر کمپانی های چینی ازجمله ZTE گرفته تا سنگ اندازی در راه توسعه فناوری 5G همگی از اتفاق های عجیب سال 2020 در حوزه فناوری بودند.

لازم به ذکر است در ادامه جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن، ترامپ در ماه نوامبر 2020 طی امضای قانونی، امریکایی ها را از هرگونه سرمایه گذاری در 31 کمپانی چینی ممنوع نمود و مدتی بعد هم در قالب یک فرمان اجرایی دیگر ممنوعیت فعالیت هوآوی در امریکا را تا مه سال 2021 محدود کرد و به این ترتیب هیچ شرکت امریکایی حق همکاری یا خرید تجهیزات مخابراتی از شرکت هوآوی را ندارد وگرنه جریمه ای سنگین در انتظار آن ها خواهد بود.

ترامپ بار ها عنوان نمود که هوآوی با یاری تجهیزات مخابراتی خود قصد جاسوسی از کاربران امریکایی را برای دولت چین دارد؛ موضوعی که هر بار با تکذیب شدید این کمپانی روبرو شد. سرانجام هم در ادامه سنگ اندازی های ترامپ، هوآوی ازهرگونه استفاده از سیستم عامل اندروید گوگل محروم شد، اما این موضوع لطمه چندانی به هوآوی وارد نکرد و همچنان این کمپانی یکی از پرفروش ترین های جهانی تلفن هوشمند در جهان به شمار می رود.

لجبازی ترامپ و مخالفت سرسختانه وی با فعالیت هوآوی، این بار دردسر هایی برای فناوری 5G هم در امریکا ایجاد کرد. فناوری 5G در سال 2020 رشدی چشمگیر داشت.

این فناوری که سرعت اینترنت را نسبت به 4G حدود 100 برابر بیشتر می نماید مورد توجه جهانیان نهاده شد، اما واشنگتن در زمینه شبکه 5G، برنامه ای با نام شبکه پاک راه اندازی کرد تا شرکت های چینی را از زیرساخت های اینترنت نسل پنجم حذف کند و البته پس از آن نیز هم پیمانان ترامپ یکی پس از دیگری تصمیم گرفتند جایگزین هایی برای هوآوی پیدا نموده و بکارگیری تجهیزات هوآوی و ZTE را در زیرساخت 5G ممنوع نمایند.

تیک تاک؛ این اپ محبوب

بعد از هوآوی و فناوری 5G، نوبت به شبکه اجتماعی تیک تاک رسید که ترامپ آن را در سال 2020 یک مشکل امنیتی عظیم برای امریکا دانست. ترامپ اعتقاد دارد کمپانی مادر آن ByteDance یک شرکت چینی است و به همین دلیل هم باید اطلاعات کاربران امریکایی در سرور هایی درداخل امریکا نگهداری شوند یا از فعالیت این اپلیکیشن پرهوادار جهان در امریکا پیشگیری گردد.

دعوای ترامپ و تیک تاک همچنان ادامه دارد و اوراکل و والمارت در حال رایزنی با این اپ هستند تا با خرید آن، آینده این اپ را در امریکا تعیین نمایند هرچند با انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری امریکا احتمالاً بخشی از مسائل تیک تاک نیز عملاً رفع گردد.

تیک تاک در سال 2016 و بعد از خاموشی اپلیکیشن امریکایی Vine پیروزیت بالایی در این کشور کسب کرد و توانست بسیاری از کاربران یوتیوب و Vine را جذب خود کند.

تعداد کاربران تیک تاک در سال کرونایی 2020 به حد انفجار رسید. تعداد کاربران فعال ماهانه تیک تاک که اغلب آن ها نوجوان هستند، به 850 میلیون نفر رسید که 100 میلیون نفر از این کاربران امریکایی هستند و طبق گزارش سایت تحقیقاتی App Annie انتظار می رود تعداد کاربران فعال ماهانه این اپلیکیشن نمایش فیلم های ویدئویی کوتاه در سال 2021 به 1.2 میلیارد نفر برسد که این رقم سه برابر تعداد کاربران آن در سال 2018 خواهد بود.

همچنین طبق آمار این گزارش، تیک تاک در سه ماهه سوم 2020 عنوان دومین اپلیکیشن از نظر مدت زمان حضور کاربران در یک اپ را در میان اپ های غیربازی به خود اختصاص داد. لازم به ذکر است ترامپ علاوه بر تیک تاک با وی چت نیز مسائلی دارد.

تهدید به تعطیلی شبکه های اجتماعی

ترامپ تنها با کمپانی ها و اپلیکیشن های چینی جنگ بی سرانجام نداشت و در سال 2020 عملاً به دشمن درجه یک شبکه های اجتماعی امریکایی حاضر در سیلیکون، ولی نیز تبدیل شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در سال 2020 تهدید به تعطیلی شبکه های اجتماعی کرد و در مدت کوتاهی پس از این تهدید، توئیتر با فراهم کردن گزینه راستی آزمایی برای پیغام های توئیتری رئیس جمهوری امریکا، برای نخستین بار صحت ادعا های توئیتری وی درباره انتخابات پستی امریکا را زیرسؤال برد که این موضوع ترامپ را بشدت عصبانی کرد.

دعوای ترامپ و شبکه های اجتماعی بویژه توئیتر در دوران قبل از انتخابات، حین انتخابات و پس از آن ادامه داشت. ادعا های ترامپ مبنی بر پیروز شدنش در این میدان عظیم یا ادعا های واهی تقلب در انتخابات، عملاً فیس بوک و توئیتر را مجبور کرد که جنگی تمام عیار را با وی شروع نمایند.

همه توئیت های حاوی اطلاعات غلط وی و هوادارانش درباره انتخابات امریکا برچسب گذاری شد و فیس بوک هم مانع فعالیت گروه های افراطی هوادار ترامپ ازجمله QAnon شد که تئوری های توطئه را منتشر می کردند. به این ترتیب عملاً گامی عظیم برای مقابله با رشد روزافزون انتشار اخبار جعلی در سال 2020 برداشته شد.

بازگشت بیت کوین

در سال 2020 ارزش بیت کوین به طرز عجیبی بالا رفت و از مرز 28 هزار دلار نیز فراتر رفت که نشان از رشد سالانه 200 درصدی دارد و بعضی حتی پیش بینی نموده اند که قیمت آن تا سرانجام 2021 از 100 هزار دلار نیز فراتر برود. در سال 2020 کمپانی هایی همچون مایکروسافت، AT&T، Twitch و Overstock.com بیت کوین را در چرخه اقتصادی خود پذیرا شدند و PayPal هم در ماه اکتبر از راه اندازی یک سرویس ویژه برای کاربران اطلاع داد که بتوانند خرید و فروش یا نگهداری از بیت کوین خود را در این پلتفرم انجام دهند.

مرد سال جهانی تجارت

یکی از نقاط عطف جهانی فناوری در سال 2020 پیروزیت و توسعه خارج از حد تصور Zoom بود. درحالی که انتظار می رفت کروناویروس تنها برای چند هفته میهمان جهانیان باشد، اما کم کم یک سالی می گردد که این میهمان ناخوانده در گوشه و کنار جهان جا خوش نموده و بخش عمده نیرو های بسیاری از کمپانی های کوچک و عظیم، مدارس و... همگی مجبور شده اند دورکار باشند.

این فعالیت آنلاین ضرورت وجود اپلیکیشن های کارآمدی همچون زوم را بیش از گذشته کرد تا جایی که اریک یوآن بنیانگذار کمپانی Zoom در مجله تایم به عنوان مرد سال جهانی تجارت و کسب و کار در سال 2020 معرفی گردید.

تعداد کاربران زوم از روزانه 10 میلیون نفر در ماه دسامبر به بیش از 300 میلیون نفر در آوریل رسید. همچنین در ماه آوریل عنوان شد که در آخر هفته ها میزان استفاده از زوم تا 2 هزار درصد افزایش می یابد که دلیل آن دید و بازدید های آنلاین دوستان و اعضای خانواده بوده است.

البته این رشد چشمگیر چالش هایی نیز برای این کمپانی رقم زد و نگرانی هایی بابت حریم خصوصی کاربران، امنیت سایبری و... ایجادشد. اف بی آی که از زوم به عنوان پلتفرم ضروری و باارزش ارتباطی یاد کرد نسبت به امنیت سایبری آن ابراز تردید داشت البته هکر ها نیز بار ها به کاربران زوم و ویدئوکنفرانس هایی که با یاری آن برگزار می شد حمله کردند.

درنهایت نیز کمپانی Zoom مجبور به خرید یک کمپانی امنیت سایبری شد تا بتواند از کاربران خود محافظت کند. البته افزایش حملات سایبری در سال 2020 به موازات شیوع کرونا چیز تازه ای نیست و طبق گزارش مؤسسه سایبری Cyberventures درمجموع در سال 2020 بیش از 737میلیون فایل اطلاعاتی لو رفت.

2020؛ سال آمازون

با شیوع کرونا بازار خرید آنلاین و تجارت الکترونیک در جهان رونق گرفت و آمازون در ارتش تجارت الکترونیک جهان به یکی از پیروز ترین ها تبدیل شد تا جایی که در سال 2020 به ارزش بازار یا مارکت کپ 2 تریلیون دلاری دست یافت. (مارکت کپ (Market Cap)، از ضرب تعداد سهام یک شرکت بر قیمت هر سهم به دست می آید).

لازم به ذکر است در سال 2020 رشد سالانه فروش آمازون حدود 37 درصد بود و با فروش 96.1 میلیارد دلار در سه ماهه سوم 2020 عملاً بیشترین میزان فروش سه ماهه در تاریخ این کمپانی به ثبت رسید. گفته می گردد درمدت مشابه سال 2019 میزان فروش این کمپانی حدود 70 میلیارد دلار بوده است.

البته آمازون در دوران کرونا به دلیل حجم بالای کاری، مسائلی هم با کارمندان داشت و با اعتراضات گسترده آن ها روبرو شد تا جایی که یک هشتگ اعتراضی علیه این کمپانی در آدینه سیاه 2020 شکل گرفت. یکی دیگر از بخش های جالب توجه 2020 نیز صنعت گیم بود. در سال 2020 حدود 2.7 میلیارد نفر در سراسر جهان به گیمر بازی های ویدئویی تبدیل شدند.

طبق گزارش کمپانی Newzoo، میزان درآمد صنعت گیم جهان از مجموع درآمد صنعت ورزش و فیلم در سال 2020 بیشتر شد و این درآمد به حدود 180میلیارد دلار رسید. ساخت واکسن، پیروزیت های فضایی، توسعه بلاکچین و... هریک بخشی دیگر از دستاورد های حوزه فناوری در سال 2020 بودند.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید

به "دنیای تکنولوژی و آنچه در 2020 گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیای تکنولوژی و آنچه در 2020 گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید